Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
Lezecké podmínky:
Skály místy mokré,
lezení podmíněně
povoleno!

24.7.2014
Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Vaše fotografie
Aktuality a novinky

Vzkazy
Ahoj, zítra po práci (cca čtvrtá), vyrážíme do Ostrova a máme dvě volná místa v autě, ale bohužel musíme se vrátit v neděli po obědě. Pokud to někoho zaujme, volejte nebo pište na 608077312
Libor Maláliška, 24.7.2014, reakce

Dnes uplynulo předlouhých 42 roků od chvíle, kdy ve Skaláku navždy utichlo sympatické ráčkování Vaška "Broka" Skoupého, který se od prvního dotyku skály zařadil mezi lezecké fenomény sedmdesátých let nejen ve Skaláku. Jeho krátká životní pouť skončila na Skalašském pilíři na Špiku v Julských Alpách. Byl pro mě více než kamarádem a spolulezcem a není dne, abych si na něho nevzpomněl. Vy, co jste ho znali, jistě dnes vzpomenete se mnou.


Libor Čech, 24.7.2014, reakce

Zdravím,

nejsou náhodou už známé cesty letošního Skalního muže?


Michal S., 22.7.2014


..již brzy


robin, 22.7.2014

A pravidla? Budou jako vloni ta nějaká nová nebo stará dobrá původní lety osvědčená a ověřená?


Marty, 23.7.2014

další reakce

Ahoj všichni,

dneska v noci nám ukradli kola, která jsme měli zamčené asi tři metry od auta, v kterém jsme spali. Stalo se to na rozcestí pod lázněmi. Píšu to jako varování všem, že tam asi řádí nějakej hajzl, tak si dávejte pozor. Musí se tam pohybovat pravidelně, protože si to okouknul, když byl večer. V noci by je určitě neviděl. juk


juk, 18.7.2014


Nějakej hajzl tam chodí, nám ukradli nosiče kol na kouli, kterej jsme nechali namontovanej. Radši ho teď skováváme do auta. Kol je škoda.


Šonda, 20.7.2014

co se domluvit a zkusit udělat nějakou volavku


Br, 20.7.2014

V sobotu 19.7. jsem mluvil s klukama, kterým někdo rozbil okénko a vybral cennější věci z auta na témže místě. Okolo 21 h.


JJ, 21.7.2014

A to sem tam chtěl jet na motorce :O parchanti!! Už ani ve skalaku není bezpečno!
přitel, 21.7.2014


Leoš Chwistek, 21.7.2014

... je to asi někdo hodně dobře zorientovaný v oblasti kempu a okolí. Byl jsem v kempu předminulý týden na dovolené a hned první noc sundali kolegovi kolo ze střechy auta - nosič zamknutý + drátěný zámek k hagusům na střeše. Bez pákových kleští by to nešlo. Stejnou noc Holanďanům zmizly 4 kola najednou.


Leoš Chwistek, HO Baník Havířov, 21.7.2014

Nechtělo by to nejak "centrálně" nahlásit na policajty at misto honění rychlosti za bukem přesunou své aktivity do této lokality?


Marty, 23.7.2014

další reakce
Dobrý den nebo ahoj:) chci se jen krátce zeptat zda je slaňák na každé skále/skalce co je v průvodci? Jedna se me zejména o menci skalky typu trpasličí nábožná čarodějnice atd..dnes jsem šel na obhlidku a zadnej slaňak jsem ze strany neviděl... Nerad bych se tam někdy vyšplhal a zjistil ze nemám jak slanit.. Předem děkuji za odpověď
přitel, 13.7.2014


Na velmi malých skalkách někdy slaňák opravdu není (z hlavy mě napadá třeba Březová vedle Oldříška na Dračkách). Takže když je to kvak a slaňák nevidíš, tak tam raději nelez ... 


zel, 14.7.2014

Mimochodem, koukám ještě na popisy skal v databázi cest a koukám, že informace o tom, zda na skále je nebo není slaňák tam opravdu chybí. Dobrý dotaz, doplníme to.


zel, 14.7.2014

Ale našel jsem v editaci cest zde na stránkách ze u skal píšou zda tam jsou nějaké kruhy nebo slaňaky. Např u te březové by měl byt podle tohodle slaňak. Da se tomu teda věřit? .
přitel, 14.7.2014

Savana, 

na Trpaslíkovi, Nábožné i Čarodějnici slaňáky samozřejmě jsou a jsou i  velmi dobře vidět. Na Březové momentálně nevím. Celkově je ve Skaláku věží bez slaňáku velmi málo a jsou to zpravidla hodně malé věže, a je to dobře vidět . Například Filek, Vegeťák,Bobek..... Nábožná a Čarodějnice zas tak malé nejsou. Lepší stoupat ve dvou a v případě že slaňák chybý slanit každý na opačnou stranu.

Bojsa


, 14.7.2014

další reakce

Savana,

neodpustím si reagovat na článek o vrcholovce z Obří. Je fajn že se našla a dofám že ji Ščevl brzy předá někomu z OVK Hruboskalsko do archivu, kam všechny vrcholovky z Hruboskalska patří. Jak píše Zdeněk ke konci, tak i já žádám všechny sběratele aby vrcholovky co mají z nějakého osobního důvodu, nebo čert ví proč doma, aby je předali do archivu OVK. Ani v roce 1984 to nebyl problém, OVK tehdy také fungovala a dnes v době internetu sehnat kontakt na někoho fundovaného je otázka vteřin. Vrcholové knížky jsou velice důležitým podkladem pro nové průvodce, počty přelezů a třeba i pro vyřešení otázek jak to bylo s některým prvovýstupem, nebo projektem. Tuhle práci dělá OVK a  historické vrcholovky jsou jediná možnost kde čerpat. Pohádky u piva jak to tenkrát bylo, jsou zpravidla jen pohádky. Stačí že nám je kradou soudruzi z bývalé NDR.

Bojsa

p.s. To že jste někde vrcholovku našli nebo vzali vysušit neznamená že si ji můžete nechat. Navíc ty historicky cenné jsou postupně restaurovány a digitalizovány. 


Bojsa, 10.7.2014


Bojso, není přece třeba do všeho řezat hlava nahlava a někdy v klidu(!) popřemýšlej o tom, jestli svými texty věcem pomáháš nebo spíše škodíš ... zde spíše to druhé. Už vidím, jak ti teď budou staří bardi nadšeně nosit "své" vrcholovky z garáží!


zel, 11.7.2014

Savana,

děkuji ti náčelníku, že jsi se mě zastal. Nenarodil jsem se jako diplomat, ale snažím se. To už  stejně všichni vědí. Jestli má někdo problém s tím, že říkám věci tak jak jsou, je to jeho boj. Navíc doufám, že nejsem jediný kdo si všiml, že pravda a láska nevítězí.  To že si  navíc spousta lidí zaměňuje demokracii s anarchií je taky holý fakt, ale k věci. Teď si to postavil do roviny, že já vlastně můžu zato, že lidi co mají doma schovaný vrcholoky , které jim nepatří, nebo je rovnou cíleně ukradli je nebudou chtít dát OVK do archivu kvůli mému článku. Dost zvrácený, ale ustojím to. ROZHODNĚ nebudu kvůli navrácení těmto „lezcům“ pochlebovat. Vrátit popsanou nebo zničenou vrcholovku OVK patří k dobrému lezeckému vychování stejně jako pozdrav a podání ruky na vrcholu.  Mluvil jsem se Ščevlem a celou věc jsme probrali. Shodli jsme se na tom, že historické vrcholovky je dobré zachovat pro další generace a né aby v pozůstalostech končili v odpadcích. Pavel ještě zmínil, že do hrobu je zakázáno brát i občanku. Můj první příspěvek neměl za cíl očernit Pavla jako zloděje vrcholovek. Ten naopak zaslouží pochvalu. Měl jen přimět ostatní domácí archiváře k zamyšlení, jestli je správný si doma hrdě,tvrdě,mazaně syslit staré vrcholovky, které by v archivu byly zachovány pro další generace, po digitalizaci by je mohli vidět všichni a OVK by z nich mohla čerpat data. Pokud se někdo takový obává veřejného pranýřování může být v klidu, na tabuli hanby viset nebude. Pokud má problém s mojí osobou ať se obrátí přímo na Zdeňka Konráda co v současnosti archív spravuje.

Bojsa

P.S. V současné době jsou opět zaznamenány krádeže vrcholovek Německými lezci. Pokud jste si jisti, že v minulosti byla na některé věži stará vrcholovka a dnes je tam Němci vložena nová opište, nebo ofoťte jména lezců co knížku vložili a pošlete to mě.Díky.


Bojsa, 11.7.2014

další reakce
Ahoj, našli jsme dnes sedák s materialem. Za popis rád vrátim.
Brčál, 3.7.2014, reakce

Ahoj, nenašel náhodou někdo ve Skaláku střední UFO (šedivá barva) a širokou zelenou smyčku se dvěma uzly? Za případné vrácení, či jakékoliv info budu moc vděčný.

Moc děkuji, Honza (725 997 923)


Honza, 30.6.2014, reakce

Dobrý den,

prosím Vás o radu - mám 5ti letou dcerku a ta je úplně blázen do jakéhokoliv lezení po skalách, stromech, prolézačkách...

Existuje někde v Českém Ráji skála, kde by si tak malé děti mohly zalézt??

Lanová centra a i lez.stěnu už zkusila...

P.S. Nejsem zrovna sportovní maminka, potřebovala bych lezení nejlépe s odborníkem..

Děkuju za pomoc, na netu jsem zatím nic nenašla, jen via ferrata u Semil a to asi nebude pro prcky..


ivana česká, 28.6.2014


Dobrý den paní Česká, zabývám se lezením s lezci i nelezci na skalách Českého ráje. Podívejte se na www.climbing-paradise.cz a pokud budete mít zájem, zavolejte nebo napište na mail.


Václav Novotný, 29.6.2014

další reakce

Ahoj pod slaněním z Drábskýho sloupu jsou v díře nějaký opeřenci.Nerušit.


T.G.M, 24.6.2014


Vzkaz nejen pro T.G.M. Než budete vyrážet do skal, mrkněte je-li to možné na web Skalní oblasti, kde je většina aktuálních hnízdění zaznamenána. Předejdete tím zbytečně dalším osobním setkáním s ptactvem, kterému to asi není moc příjemné.


Jiřik, 25.6.2014

další reakce

V těchto dnech oslaví své sedmdesáté narozeniny  Jiří Jeřábek zvaný Žebro. Výrazná postava pískovcového lezení šedesátých a sedmdesátých let. Tak Ti přejeme hlavně hodně zdraví a pohody.

Kamarádi

P.S. přezdívka Žebro vznikla prý pro Tvou výraznou hubenost. Snad se nám povede ještě přidat fota.


Zdeněk Konrád, 21.6.2014, reakce

Včera mi přišlo jak kdyby na Velkém Kapucínu hnízdil nějaký větší dravec...


, 20.6.2014, reakce

Savana, 

před chvílí jsem viděl a poté hovořil s lezcem, který  lezl s mg Normálku na Krasavce (cesta klasifikace VI z roku 1937 ...). Dost mě to vadí a tak jen připomínám, že na Hruboskalsku je stále platný zákaz. 

Bojsa


, 19.6.2014


Docela by mě zajímal jeho osud ... kde leží apod.


zel, 20.6.2014

Doufám, že ve výkalech za Osudovou, je to nedaleko, :-)


K., 20.6.2014

další reakce
Rubrika: Ztráty/nálezy Savana! Vrchol Dračí věže: Našla se tu jedna šroubovací karabina... v případě zájmu volej Krysu 774159963
Krys, 19.6.2014, reakce

Hledám spolulezce,který by měl čas na lezení v týdnu,ale i o víkendech v Českém ráji.Zdravim Ondra Hora.

   Tel:607 820 760


Ondra, 18.6.2014, reakce

Díky, Lejsane jsem moc rád za vzpomínku na mého bratra,kdo ho znal určitě nikdy nezapomene!!!Byl to skvělý člověk a kamarád!!!Joska Šimon


Joska Šimon, 18.6.2014, reakce

Savana. V patek , dvacateho cervna to bude ctyricet let,od tragicke smrti na Daliborce,kamarada,lezce,fotbalisty, Jardy Simona.  "Cest jeho pamatce "   Z.L


Lejsan, 17.6.2014, reakce

Díky klukům z Hradiště za pořádání letošního Paradajs Crossu. Zde malé zhrnutí:

http://www.homh.cz/products/paradajs-cross-2014/

Má velká zkušenost pro příště: Závod parádní, ale těch 8 piv den před akcí příště vynechám...


Blesk, 16.6.2014, reakce

ahoj. 8.6. jsem někde ve skaláku (nejspíš poblíž majáku nebo brány) zapomněla světlé běžecké boty. budu doufat, že je někdo našel a ozve se. tady je na mě spojení: paja.bartova@seznam.cz a nebo 602 603 229. děkuji moc za případnou zprávu


pavla, 14.6.2014, reakce

https://vimeo.com/97638832
zebáci z Krkonoš na Paradajs crossu


moucha, 9.6.2014, reakce

Čau, v sobotu jsem našel ve slaňáku na Dračí věži, 2 HMSky. Za popis je rád vrátím původnímu majiteli.

ehlp@email.cz


Éfa, 8.6.2014, reakce

Ahoj, nechal jsem v sobotu u Mariáše přilbu Petzl Meteor III. Pokud jste ji někdo našel, budu rád, když se ozvete. Díky. Honzány 777669563


Honzány, 8.6.2014, reakce
Chtel bych se vas prosim zeptet na lezeni na Kobyle v Prihrazich, vcera vecer jsem tam v okoli videl cedulky, ze do 30.6.je tam zakazano lezeni kvuli hnizdeni ptaku, ale na cedulce zadne razitko ochranaru ani chs. Nevite o tom nekdo neco? Diky D.S.
David Schinzel, 8.6.2014


Odpověď na dotaz ohledně Kobyly. Cedulky umístili členové HO MH z důvodu hnízdění ptactva. Ale zákaz se vztahuje pouze na Kobylí věž, nikoliv na Kobylu, jak je to ostatně uvedeno na oněch cedulkách.


Jiřik, 9.6.2014

další reakce

Muzu se zeptat, kam se letos chodi ve skalaku po lezeni na pivo? Doplahocil jsem se ziznivej na Podhaj a nic.


jx, 7.6.2014, reakce

Na Kavčí chybí knížka i s tužkou.


Pavlik, 5.6.2014, reakce

Kdyby lezl někdo údolku na maják, omylem jsem tam nechal růžovou smyčku v domění že je to erárka.. majitel k ní má citový vztah... kdyžtak sedm2551180dva

Díky!


Zdenda, 2.6.2014, reakce

savana,na indianovi chybí knížka i se schránkou


2.6.14 black, 2.6.2014, reakce

Vladimír Chroust Procházka st. Dnes by měl svátek a na ten den měl naplánovaný prvovýstup na Galeon.Jenže okolo šmejdilo více lezců a tak to udělal 21.5.1944.To jsem se od něj dozvěděl na horolezeckém táboře mládeže ve Vysokých Tatrách v roce 1961.Nějak jsme si padli do oka a vzal mě pod svoje křídla.a bylo z toho celoživotní přátelství.Lezl jsem pak i s Honzou,jeho mladším synem.Proč o tom ale píšu.Letos to je 70 let od prvovýstupu a já si vzal do hlavy,protože letos mám taky 70 let,že to vylezu.S Boží pomocí/správně s Héďovou/ jsem se nahoru-po 18tileté pauze nelezení nějak dostal.Klasici asi odvraceli svou tvář,ale šlo o symboliku a ne až tak o sportovní výkon.Pytlík


Jirka Pytlík Unger, 23.5.2014, reakce
Čau, čau, i v díře pod kruhem Normálky na Opozdilce hnízdí poštolka, mláďata asi budou brzy...
Matouš, 23.5.2014, reakce

Ahoj,

na Talířovce na Mnicha hnízdí v koutě nad kruhem Poštolka. Za jak dlouho vysedí mladé nevím, ale každopádně jsme se navzájem dost poplašily.


Lucka, 22.5.2014, reakce

Už se ví termín letos na Skalního Muže? Dík Hlucháč.


Hlucháč, 18.5.2014


Skalní muž 2014 se bude konat v termínu 23.8. Vše bude včas upřesněno :)


robin, 26.5.2014

další reakce

Album z Bohuslanu od Martina. Účastníci zájezdu sosejte.

https://drive.google.com/folderview?id=0B4v92ByXyRS-aHpOVHBUVmZtdms


Bobr, 13.5.2014, reakceS lítostí Vám oznamuji, že dne 11.5.2014 zesnula po dlouhé těžké nemoci Ivana Chmelíková ve věku 63 let. V mládí hodně lezla jak na písku, tak v horách. Pracovala i na Horosvazu a pořádala ženská horolezecká setkání. Zanechala po sobě manžela a dvě úspěšné děti. Byla to hodná, milá kamarádka. Budeme na ni moc vzpomínat.

Poslední rozloučení se koná v obřadní síni v Turnově dne 16.5.2014 ve 14 hod.


Zdeněk Konrád, 12.5.2014, reakce

Ahoj, nevíte někdo jak je to v současné době s Podhájí? Je tam otevřeno a mají to pořád staří známí? Díky za info.


Michal, 29.4.2014


Zatím je tam mrtvo.


PV, 29.4.2014

další reakce

Moc děkuji za naskenované vrcholovky. Je to parádní pocit se v nich po 39 letech najít.


Petr Dvořák, 6.3.2014, reakce

Udělali jste mě velikou radost naskenováním vrcholovek.  Našel jsem tam asi deset svých  zápisů z let 1964 - 1968. Škoda, že mezi nimi chybí Oštěp (nebo že by ještě byla vrcholovka na vrcholu?), Kolem roku 1965 tam ještě byla  Smítkem nadepsaná knížka z roku 1938. Jeho překrásné úhledné písmo, délka slanění, popis. Tenkrát nás udivilo, jak málo se v té době jediná cesta lezla. Popsáno bylo pár stránek!


Aleš, 17.1.2014, reakce

Z pražských(!) lezeckých kruhů jsem dostal výzvu, abychom více zdůraznili, že lezení údolní stěny na Blatník ve stylu RP není žádné hrdinství, ba naopak. Lano zoufale dře o skálu a když se pak dobírá, tak do skály dělá zářezy hluboké jak zářezy na pažbě mého browningeru.

Pro méně zkušené lezce z jiných oblastí, zejména vápencových, bych zopakoval, že RP přelezy cest ve Skaláku mají smysl u jen čistých vertikálních linií těch několika málo sportovních cest, ale u klasik typu "Údolní Blatník" je vhodné lézt s rozvahou a u kruhů raději dobírat tak, aby se skála šetřila co nejvíce.


zdenek strnad, 9.9.2013, reakce

Připište si do průvodce k Cukrovarnické spáře na Lebku "lámavé". Včera jsem neprve jističe řádně pocukroval a následně na něj poslal tak 15kg libového sokolíka kterého jsem následoval hlavou dolů. Obtíže to nezvýší ale může se to dál lámat.


Adam, 16.8.2013, reakce

Tady je k nalezení seznam povolených bivaků v Sasku:
http://www.wandern-saechsische-schweiz.de/Liste_Boofen.htm


PV, 5.6.2013, reakce
Hoj hledám spolulezce na pravidelné lezeni okolí LBC JBC:)) jsem nenáročná na skalách se mi líbí všude jen netahám:) Ráda vyšlápnu i ňakej ten větší kopeček v Alpách:). Předem děkuju za odpovědi:)) Elis 608 880 406, Alyatha@seznam.cz

Elis, 11.5.2013, reakce

Ahoj,hledám spolulezce na celodenní,popřípadě dopolední i odpolední lezení ve skalách (dle domluvy) v týdnu a samozdřejmně i o víkendech.

Zdravim Ondra Hora       Tel:607 820 760


Ondra Hora, 24.4.2013, reakce

Ahoj!
Hrozně ráda bych se "přidala" k nějaké partě, která leze kolem hruboskalska. Začala jsem teprve v říjnu s lezením na stěně v Praze, ale přece jen jsem z Hrubé Skály a bohužel neznám žádné horozelce!!Předem dík za jakoukoli reakci na tel.: 725102045


Denisa, 12.7.2012, reakce

Odkaz Jaroslava Slámy

V loňském roce odešel do horolezeckého nebe Jaroslav Sláma.

Mistr sportu, reprezentant, reprezentační trenér, chatař na Teryně, člen Horské služby a autor mnoha prvovýstupů a prvních zimních přelezů ve Vysokých Tatrách. Účastník expedic na Kavkaz 1961 (10 výstupů včetně prvovýstupu Severní stěnou na Východní vrchol Šcheldy) a v roce 1967 expedice Pamír, kde vystoupil na Leninův štít.

celý článek

Topografie skal Jizerských hor z roku 1962

Oddílový pátrač a archivář Tomáš Flanderka pro širokou lezeckou veřejnosti objevil a zpřístupnil nejstarší monografii "Topografie skal Jizerských hor" z roku 1962 (zrekonstruovaná mapa). Není to sice přímo z naší Oblasti, ale my všichni jsme Jizerkami prošli, a proto tato kniha jistě potěší nejen oko znalce.

celý článek

Historický znak / odznak TJ Český ráj (2.vydání)

Odznak TJ Český ráj, který je na titulní straně tohoto webu vpravo nahoře, má svého předchůdce, který dle návrhu Ladislava "Fifana" Vodháněla vznikl někdy okolo roku 1950!

Z posledních zásob se sice stále ještě dá sehnat na otevírání či zavírání Skaláku nebo na výročních schůzích TJ Český ráj, ale pro pamětníky a zájemce všeho druhu ho vystavujeme i zde:

celý článek

Letní Chamonix 2014
Jako již každoročně jsme s Houmlem vyrazili do Chamonix. V sobotu 28.6. vyrážíme směr jihozápad  s plánem ještě v neděli vystoupat  k chatě Envers. Plány jsou jedna věc a realita je věc druhá. Stavili jsme u mých známých a vypili při té příležitosti „trochu“ vína a byli jsme rádi, že jsme se dostali aspoň na parkoviště do Chamonix. 
V pondělí ráno balíme své hyeny a vyrážíme zubačkou na Montenvers . Po třech hodinách stoupání nás vítá v okolí chaty sněhový poprašek . „Náš“ kámen pro stavbu stanu je volný, stavíme tedy stan, vaříme něco dobrého (poctivá Vitana s „poctivou“ Chinou) a vyrážíme k chatě pro tradiční každodenní pulitřík červeného. Krom chatařky na chatě nikdo není a tak v klidu listujeme průvodci a vybíráme cestu na zítřek. Vybrali jsme sektor Nantillons a cestu Les Fleurs Du mal – 450m/14 délek, klasifikace 6b.
 
Vrcholová kniha z Obří skály (1965 - 1984).

Po čase se opět ozval Pavel Ščevlík a vynesl na denní světlo další unikátní dokument. Tentokráte na půdě objevil, naskenoval a do PDF souboru uložil historickou vrcholovou knihu z Obří skály na Dračkách z let 1965 až 1984. Z tepla domova si ji nyní můžete prohlížet zde.

Když na ni 1. ledna 1984 Pavel Ščevlík s kamarády vylezl pro Hore zdar, tak zjistili, že kniha je úplně rozmočená, protože na podzim tam borci dali krabici s knihou obráceně. Proto ji vzali domů, vysušili a když ji pak nesli zpátky, už tam byla jiná ... takže, jak jinak, skončila na půdě. 

A kolik podobných ještě po půdách, garážích a sklepech leží! Neleňte a běžte se podívat, čas letí a na časy nedávno minulé (sice pomalu, ale jistě) sedá prach ...

celý článek

Nová možnost reagovat na vzkazy

Ke vzkazům na titulní straně hruboskalska.cz je přidána možnost na vzkaz přímo reagovat. Byl zvolen model 1 vzkaz + n-reakcí, tedy bez možnosti reagovat na reakci, čímž se bráníme hrůzám, které lze vidět třeba na serveru lezec.cz.

zdenek strnad

Archív aktualit:
2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014,

TJ Český ráj
Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
TOP100 událostí
hruboskalsko.cz, 2004-2014
kontakt: Zdeněk Strnad