Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
Lezecké podmínky:
V zimním období
Hruboskalsko pro
lezení uzavřeno!

1.12.2015
Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
302 vašich aktuálních fotografie
Aktuality a novinky

Vzkazy

Protože je u mne Hrubice srdeční záležitostí, tak se připojuji ke "sponzorování" výměny kruhů (Prachtel a pod.). Teď jenom nevím kam mám ty "love" poslat?

Honza "Drobek" Krch 


Jan Krch, 24.11.2015


Žádné "love" neni potřeba nikam posílat. Materiál na výměnu P.P. kruhů poskytne ČHS a proplatí i práci. Pouze ten bonus za zbytečnou práci ne.

OVK Hruboskalsko


R.Meier, 24.11.2015

Dle řecké mythologie jakýsi Sysifos z vůle bohů donekonečna valil do kopce kámen. A když už tam skoro byl, tak se mu vždy vysmekl, spadl dolů a ten nešťastník musel začít znovu.

Říkám to proto, že když P.P. nezastavíme, tak nebudeme přes léto dělat nic jiného, než stále dokola vyměňovat to, co tam vždy za minulé léto stihnul napáchat.

Takže tady bych začal.


zs, 25.11.2015

Přesně tak! Uz vidim jak se Prachtel bude v klidu za smrkem pod skalou chechtat jak s nama pekne vym....al!!! Uz ho vidim jak prave co dokoncil jeden ze svych paradnich smrtelnych prvacu bude o vez dal vesele pozorovat jak po nem nejaky najaty MONGOL vymenuje jeho praseci kruhy za zdrave!!!  A nebo v tom mezicase mu vlastne dame prima naskok a cas natahat hromady vetvi prekazek na cestu udolickem a ten co dokoncil prave vymenu onech kruhu by mohl mit v popisu prace jeste cestou domu tyhle hromady po nem uklidit. Jinak bych mu to z CHS neproplatil!  Vazeni to je teda pekna kokotina reseni!!!


dedas, 26.11.2015

Tyhle plané silácké řeči bez rozumného návrhu jak P.P. usměrnit jsou o ničem. On totiž žádný neexistuje. Pokud se nepletu, tak se to za celou éru P.P. v žádné oblasti kde působil nepovedlo.

Máme slíbeno setkání s P.P.  a snad i možnost jak na něho zatlačit, tak uvidíme jak to dopadne.

 

OVK Hruboskalsko


R.Meier, 27.11.2015

Když jsem před dvěma dny napsal "Tak tady bych začal", tak jsem nevěděl, že na pozadí už Radek jedná. Co od něho nyní vím, tak by to snad mohlo dopadnout a nechme mu čas a prostor věc dotáhnout.


zs, 27.11.2015

další reakce

Zamyšlení nad Skalákem

Pánové, vykonali jste záslužnou práci. Možná větší než my, když jsme to se Ščevlíkem psali. To už zavání archeologií a vykopávkami. Nicméně z je z toho patrné, že jsme to tehdy asi mysleli dobře. Savana Stříbrňák


P.Stříbrný, 21.11.2015


Archeologií bude až kopání kostí na Cintoríně. A že jich tam už musí být, když jedna skála pomalu nestačí.


Zel, 23.11.2015

další reakce

Ahoj!

Vyhlášení Smítkova pokladu proběhne 4.12. u Kozy od 19:00. Na programu bude promítání fotek ze soutěže, promítání příběhu Majda a lavina a film Příběh naplavenin(heliskiing z Kanady od Janka). + Jako volitelný bonus dokument Fanda. Tak doraž!

Kdyby měl ještě někdo fotky ze ze Smítkova pokladu, prosím posílejte na ian.simanek@gmail.com


Jan, 10.11.2015


Savana! Jelikož mi páni doktoři posunuli termín operace kolene, tak to vypadá, že na vyhlášení OSp se budu ještě rekreovat v KNL.. tož to svoje promítnu někdy jindy..


majda, 22.11.2015

Sic to není tak akční, ale můžu vzít pár retro fotek z výstupu na Ušbu..(je to z r. 1987)


Richard, 24.11.2015

další reakce

Míro,jdu do toho.Na jaře vybereme nějakou cestu.Jak to mám zaplatit?


Jiří Unger, 5.11.2015


Savana,

nějak to vymyslíme. Počkáme na postoj ČHS ten to bude platit z větší části a u mě je dost velký problém alergie na zbytečnou práci. Nemá úplně prioritu.

Bojsa


, 6.11.2015

"Na ČHS se intenzivně jedná a hledá řešení" ... ha, ha, ha, svatá prostoto. Co si nevyřešíme sami, to nemáme!


zel, 7.11.2015

další reakce

Díval jsem se na Prachtlovy "kruhy" hrůza.Zaplatím  jeden kruh na výměnu v nějaké jeho cestě a to ne proto,že bych ho považoval za boha.Pytlík


Jiří Unger, 3.11.2015


Savana, 

díky za nabídku. Pro další případné zájemce informace o nákladech. Matroš: kruh=75,-Kč, lepidlo(to nejlevněší/né nejlepší) na 1kruh=50,-Kč, aplikační špička=10,-Kč(ceny matroše jsou dotované ČHS). Dále cena za výměnu 375,-Kč (440,-Kč mínus daň 15%). Cena celkem za jeden kousek 510,-Kč. Pokud bych to měl dělat já připočítávám bonus za zbytečnou práci a cena je dle mě rozumných 600,-Kč za kruh. Za tuto cenu si případný zájemce může u mě vybrat, který unikát mám vyměnit.

Bojsa


, 5.11.2015

další reakce

Ahoj Přátelé Fandy Čepelky,

Potrtét je ke shlédnutí zde:

https://www.youtube.com/watch?v=fYlBsvJ899g


jan, 28.10.2015, reakce

Savana,

tak koukám na tu fotku a text  z úvodu Smitkocupu. " Leze se samozřejmě čestně v duchu tradic a platných pískovcových pravidel!"No pravidla ok, ale ty tradice? Bouldrmatky, používání ufonů, napoprvé slaňování cestou a lezení TR to se asi Smitkovi moc tradičně nepřibližuje.Co spárové rukavice a hadinky? No nic škoda, zbyde jen ta pachuť jako po Skalním muži, MS ve stavění a dalších "soutěžích" kde se původní myšlenka jaksi vytratila. Mirkové Dušínové nejsou. Fído Fído ví!

Bojsa


, 2.10.2015


Bojso, fakt ti přestávám rozumět. Připomínáš mi husitské bojovníky, po nichž zůstala spálená země a nakonec jim po Lipanech jejich vlastní polní bratři setnuli hlavy, protože už to dávno nebylo o velkých ideálech, ale jen a jen o slepé negaci všeho a všech, hlavně že to všechno řezali hlava nehlava.

Mám tři poznámky:
1) Nezapomínej, že minimalizovat riziko zranění používáním moderních jisticích pomůcek je základní povinností lezců vůči svým rodičům (to u těch mladších) nebo vůči svým dětem (to u těch starších). A Smítko 2015 rozhodně není akce, kde se zakazuje jistit nejnovějšími prostředky.
 
2) Používání spárových rukavic, hadinek ... a všech těch nových sedáků, jistítek a slaňovátek je stejná věc, jako že se dnes leze v botech a ne bosky. Tak to prostě je a je zbytečné to používat jako argument pro snižování hodnoty výstupu, i když třeba jde o akci Smitko 2015, kde ostatně nic takového taxativně zakázáno není.
 
3) K akci Smítko 2015 již poněkolikáté poznamenávám, že přece nejde o nějakou krvavou řež o nějaké mega ceny, ale o přátelskou akci s jen lehce definovanými pravidly, kde se hlavně spoléhá na serióznost účastníků. A když to někdo poruší, tak to přece je především jejich hanba, ono v našem malém slzavém údolí se nic neutají a pak aby chodili kanálama. Přesně tak, jak se to stalo těm borcům, co tzv. vyhráli Skalního muže 2015 tím, že si nechali připsat i cesty, které v rozpory s Pravidly vylezli po dešti, a kdy ostatní lezení nechali a vrátili se na základnu. A ještě se tím nezapomněli pochlubit ...

zs, 3.10.2015

Pro mě z Honzikova Smítkova pokladu vzešla nejhezčí lezecká sezóna co pamatuju. Tolik cest sólo jako letos jsem nevylezl za celý život, Ufon mi jednou zachránil přeraženej hřbet, rukavice jsem si párkrát taky vzal a vůbec mě to nemrzí. Hádinky už se tu vyřešily s tím že na boso je bez hádinek, takže spokojeně a někdy odřeně bez nich. Hlásím se teda do party jako Štětináč

Hore Zdar


Bobr - Štětináč, 3.10.2015

Savana,

tak hoši jen do mě něco snesu. Zdeňku špatně jsi to pochopil. Nepořádám tady žádné hony na čarodějnice, ale jen jsem si tak posteskl. Víš vždycky když jdu okouknout stav soupeřů kouká na mě ten Joska s trávou v puse. Jak jse věci mají a vyvíjejí jsem buď viděl, slyšel, nebo je veřejným tajemstvím. Tak jsem si toho našeho Josku (toho samého co jsi v průvodním článku akce popsal tak jak ho i já mám v představách po předčtení Hrdě,tvrdě,mazaně) začal postupně představovat s hadinkama(ok, ale bos je bos), se spárovejma rukavicema(no budiž), s ufonama(asi ne), při lezení TR po proslanění cestou (určitě ne), no a z bouldrmatkou na zádech jsem to prostě už nedal. Jak jsem napsal myšlenka byla super. Konečně něco co má koule proti tomu rybaření atd. O tom jsi taky psal. Proto jsem se pro tu soutěž taky nadchnul a stejně jako Bobr jsem si ji dost užil. Přiblížit se borcům z dob kdy k lezeckému umu byla potřeba i hrdá, tvrdá a mazaná hlava. Nebál bych se dát za tři body na prvním bos a navázanej na klasiku. Dnešní lana to v poho vydržej. Ze začátku už mě překvapilo kolik daleko študovanějších lidí má problém pochopit, že za dva je jen bos na prvním, ale pak se to podle mě prostě zvrtlo. Účast byla přece dobrovolná a lezení je prostě riziková činnost. Tak chtěli jsme se tomu Joskovi přiblížit, nebo ne? V tom komentáři to nebyl cílený útok na Bobra, nebo další nejmenované. Pokud to tak pochopili tak se omlouvám. Fakt mi je jen líto jak to dopadlo, tak jsem to shrnul, ale jak se zdá ta dnešní doba semlela i to lezení. Jo ještě k těm poznámkám. U té věty základní povinnost používat moderní jistící pomůcky jsem se orosil víc než v rajbu pět metrů nad kruhem.Hlavně jestli to ví Prachtel ten tím nepoužíváním hazarduje se zdravím všech ostatních. Né vážně, zní mi to jako slogan z Hudy katalogu pro zvýšení vánočních tržeb. Já lezu morálové cesty, nebo sólo jen s vědomím převahy (to nejde každý den) a respekt samozřejmě mám. Ani já se nechci zrakvit, ale základní povinnost? Ta se navíc s akcí kde se hodně cest leze sólo dost tluče.Bobr to měl asi taky na háku, když si pochvaluje velký počet sólíček. No je to každopádně dobrá berlička když není den a taky jsem se na to už párkrát vymluvil, ale posun přijde jen s překonáním. Díky ignoraci této základní povinnosti Joska posunul na některých svých cestách hranice lezení. K bodu 2. Je to každýho věc. Já jsem to přiblížení prostě asi pochopil jinak a jako snížení hodnoty výstupu mi to připadá. Proboha snad nejsem jedinej a jestli jo neva, prostě potížista. No a k bodu 3. Na tom že pro vítěze asi nečeká nové auto se shodnem.(nejlepší soutěže jsou bez cen většinou jen způsobí podvody a nečestnost.) Přátelská akce je ale třeba Pískomil. Smitkův poklad byl vyhlášen jako soutěž pro soutěžící. Jsem soutěživý tip to není tajemství a jak je vidět je nás víc. To je dobře jinak by to bylo o ničem. Každá soutěž potřebuje jasná pravidla, aby se předešlo spekulacím. To byla na začátku velká chyba. Jestli si dobře vzpomínám byl to Honzik kdo ze mě až po mém zapojení do soutěže tahal rozumy jak. Vše se vlastě formovalo až v průběhu podle tvých poznámek tiché diskuse po našich společných rozhovorech. Když je vše jen tak lehce definované, přátelské a v poho, tak vůbec nechápu pohoršení nad mojím zapisováním cest, které najednou nebylo jednou týdně dost dobře průběžné. Skalního muže jsem zde nekomentoval, ale po tvém komentáři se ta pachuť už nedá popřít. 

To jest vše. Omlouvám se za pravopisné chyby, ale musel jsem si k tomu dát panáka.

Bojsa


, 4.10.2015

K tomu Skalnímu muži: sypu si popel na hlavu a prosím o diskvalifikaci naší dvojky, protože jsme taky lezli nějaký cesty (byť třeba suchý) po dešti a to nemělo být. Prostě vydatně zapršelo a hotovo - měli jsme jít na základnu a smířit se s „pokusem“. Diplom s titulem skončil krátce po soutěži ve sběru, antož ten pocit nezaslouženosti byl dost hmatatelnej…


Kryska X<>----, 5.10.2015

myslel sem, že je škoda jakej se udělal z koupáku kiosek a teď ještě víc na pytel, že je ten kiosek od října zavřenej:) ...ale koukám, že není tak zle... že si o lezení můžem pokecat na netu!
 
prozaický důvod naslaňování do cesty sem zkoušel vysvětlit níže, neměl nic společného s tím, že bych chtěl cestu ulehčovat sobě, ale parťačce.. nebylo nijak ublíženo ani skále ani jištění, pro mne způsob jak se dostat shora dolů pod věž do pozice normálního druholezce..  k dalšímu ospravedlnění zkusím uvést následující.. mám sice skvělou ale krutopřísnou ženu a každý útěk do skal musím nadřít nemilosrdnými domácími pracemi navíc v nelidských podmínkách jednoho prcka na zádech a druhého v náručí.. takže za těchto surových podmínek jsem nevěděl, zda stihnu komín s vystupňovanými technickými problémy čtvrtého stupně obtížnosti překonat na vostřevostrém konci lana ještě do konce přátelské soutěžní sezóny, takže jsem si takto usnadněnou cestu ještě rád zapsal.. nevěda, co by na to řekl Joska a kamarádi u piva, u ohně, či na netu...
Naštěstí se mi podařilo ženu přelstít nákupem myčky a nastěhováním 420 kg písku na zahradu pro děti, takže sem ty dvě čtyřky později přelezl čistě (rozuměj nacvičeně, stejně jako sem si před lety procvičil kouřovku, smítkárnu, úzkou spáru a podobné Joskovy perly).
 
Bohužel mám i jiné prohřešky proti Joskově principům... zásadně necvakám kruh u pasu a nečekám před cvaknutím 10sekund... na Joskově sice nikdy, ale na kruzích jiných autorů jsem několikrát stál... rakev i převislou spáru sem lezl v hadinkách (tu převislou sem dokonce zapytlil a znova se do ní zkusím podívat - takže další nacvičování!) ...při skalním muži sem se taky bál a na Jindřišákovi cvaknul kruh s 25 cm podvodně prodlouženou expreskou... na další lsti a porušování pravidel bych si vzpomněl asi až u toho piva (třeba na skaláckým duatlonu kolem valdštejna sem suchej jak troud a normálně žebrám o vodu u cyklistů). V souhrnu je to dost lezecká a sportovní rebelie, takže souhlasím s umístěním v těchto přátelských soutěžích až za sportovce, kteří lezou, běhaj a PLAVOU!:-) poctivěji.
zdraví honziš.. a příště už fakt radši u piva kámo:)

honziš, 5.10.2015

Zdar Dušínové,

 

ke Skalnímu mužovi 2015 asi toto: cesty co jsme s Honzou lezli "tzv. po dešti" byly tři spáry a všechny suché! Kdo byl poblíž, ten ví. Kdo nebyl, ví prt. Ale abychom z toho nedělali politickou kauzu, tak se dodatečně diskvalifikujeme. In memoriam bylo v tabulce výsledků opraveno, na pohár se žampióni ještě neryli. Byl bych nerad, kdyby tato soutěž utrpěla újmu tím, že jsme přemotivovaní „šlápli vedle“ PS: Kdo jsi bez viny, hoď mandarinkou...a budou-li noví vítězové trvat na opakování ceremoniálu, můžeme uspořádat v Zatáčce, protože ta absence lezecké hospody v oblasti je opravdu znatelná..


bobin, 5.10.2015

Savana,

souhlas. Koupák chybí. Do zákruty přijdu. Jinak k Dušínům už vás stejně nevemou. Já to zkoušel ale po Samotářce jsem neprošel.  Třídí to tam Fído.

Husita B.


, 5.10.2015

Zdar lidi, myslim ze jedna "pratelsky pracovni" zatacka by se hodila, pivo, pokecat, probrat "aktualni" temata co hybou spolecnosti....pac na Zavirani se stejne nic nestihne. Mne osobne treba spis nez opakovani korunovani skalnich titulu (ktere si stejne vubec nikdo nepamatuje), nebo dilema S/BEZ hadinek aktualne desi Prachtolomolotovovy SMRTELNE KRUHY!!!  (viz foto Bojsa) Az tohle s nekym prespolnim modernim (neznalym faktu ze to neni klasicky kruh ale kruhoskoda zamackla slzou) odnekud vylitne (domorodec si da bezpochyby pozor) a zrmvi si zdravi pak bude pozde resit co se s tim melo udelat. A nedej buh ze se toho chytne nejakej sikovnej pravnik. Novej OBCAN je novej obcan:(


Martin D., 5.10.2015

Taky by mě zajímalo, jestli se nějak dá zamezit Prachtelovi v tvorbě nových cest s uvedeným "jištěním"...
Kryska X<>----, 5.10.2015

Nedá


, 5.10.2015

Ale dá. A velmi účinně myslím. Ale to se musí probrat "interně". Aby škodná nezavětřila :):)


, 6.10.2015

...navrhuji ty podle a necestne znasilnit a ukamenovat (zeny zahalit do burek), vyherce vyhlasit a znasilnit take!

Uz me prosim neuvadejte v zivotni omyly, trpim tim.

Krasa zvitezi nad pravdou lzi a nenavisti,

Vas Tomas Halik


, 6.10.2015

Zdravim hrubo-lezce

K SM a lezení cest za mokra:

pro mě je zásadní motivace a tou nebylo, poď, vylezem, vyhrajem, jako spíš mám rád spáry, jsou suchý, když už tady jsme atd. Koneckonců jsme se s myšlenkou na vítězství rozloučili záhy po startu, když jsme viděli namáklýho Jonyho. Nějakej obraz výhry se začal malovat rozpitě až někdy dávno po lezení v tom rohozeckým syrupu.(BTW chtělo by to příště normální pivo..) Takže kanálama nelezu, nicméně přijde mi správný být diskvalifikován.

Ke Smítkovu pokladu:

Jasně, pravidla mohla být propracovanější od začátku. Konzultoval jsem to tehdy se spoustou lidí včetně Bojsy a doznal, že mi nejlepší příjde to v těch detailech nechat na každým z vás. My místňáci, případně lidi, který se zajímají o vylezení všech cest a mají na to, tak asi máme představu, jak by se toho mělo dosáhnout, to znamená co nejčistěji, bez háděnek, rukavic, ufonů bouldrmatek atd. Myslím že každej, kdo je odsud, nebo tady leze do tý míry, že nasál ducha a dovednost, tak je mu tohle jasný. A pokud není, tak se mu to v pruběhu akce vyjasní. (Asi by bylo divný, kdyby to vyhrál borec ověšenej ufonama atd, ale nepřijde mi to reálný) Pak je ale taky jiná skupina lidí, kteří tady prostě nelezou tak dobře a může se jim snadno něco stát, nemyslej si na to že všechny porazí, ale prostě je to baví a přijde mi úplně od věci se tady ohánět nějakým duchem nebo tradicí. Jansě, top rope je mimo diskuzi a stejně tak ty obecný věci jako mágo atd. Ale proč by si někdo nemohl zajistit UFEM? Proč by si nakonec nevzal i tu bouldrmatku, když ví, že může spadnout? Bavíme se tady zatím co vím o dvou zlomenejch obratlích, zlomenejch rukách a nohách: opravdu tady chcete argumentovat tím obligátním, nemáš na to, tak to nelez? Nebo nějakou fotkou kluka s trávou v puse? Možná že je takovej poznávací formát špatnej, přitáhne do Skaláku spoustu novejch lidí a začne se tady nakonec ještě lízt:)


jan, 6.10.2015

Savana,

no na pivo mě nikdo nezve, tak než to zapomenu. Vezmu to od vrchu, nejprve Honziš. Hezky sepsaný, ale ty nejsi pronásledovaný mučedník. Co mě ale vždycky pobaví je výmluva na nedostatek času. Já to mám naštěstí jinak. Mám ženu, která mě do skal doslova vyhání. Na děti seru. Hypotéku za mě platí můj prima soused, ten se mi taky stará o barák. No a jako pokrývač v létě nemakám, takže jsem si to v pohodě stihnul vylízt. Jsme na tom všichni dost podobně tak nebreč. Jo a moje plavání je myslím všem dobře známé a rozhodně mě neposouvá do boje o bednu.

Skalní muž by si podle mě zasloužil revizi výsledků hlavně pro budoucnost. Ta pachuť by se stejně stále vracela a pokud stím všichni koho se to týká  souhlasí nevidím v tom problém.

Prachtel se řeší ve spolupráci s ČHS. Uvidíme co svaz dokáže. Miluju anonymní vzkazy komu a jak rozbít hubu.

No a nakonec Honzik. Přečti si pořádně ten promo článek k SP od Zdeňka. Tahle akce měla být o duchu a tradicích! Nevím kolik bylo úrazů, já to slyším poprvé, ale ta obligátní fráze má něco do sebe. Nechci se dotknout těch co přišli k úrazu, těm přeju brzké uzdravení, ale beru to z vlastní zkušenosti. Některé cesty jsem si tzv. vychodil a některé stále obhlížím. K odvaze je zapotřebí i soudnost. Neberu nikomu touhu a možnost si zasmitkovat, ale bavíme se o cestách více jak 70let starých vylezených asi bos a s lanem do kterého bych rozhodně padat nechtěl. Používání madrací, ufonů, atd k téhle akci podle mě prostě nepatří. Za tím si stojím.

Bojsa


, 7.10.2015

Ser vůz,

výsledky SM byly opraveny okamžitě, když jsme se diskvalifikovali (psal jsem to ve vzkazech). Stačí se podívat do sekce Skalní muž do tabulky výsledků. Revidovaní vítězové budou vyryti na pohár jen co dodavatel dodá mosazný destičky. No a k tomu řešení:  co bysme jako v hospodě teď už řešili, když se to tu tak krásně začalo probírat v éteru? Hlavně že z hruboskalska webmaster nechtěl mít blujvár typu lezec.cz a pak sám jako zkušený diskutér provokátér naložil pod kotel. Občasná sebereflexe by neuškodila ani největším moralistům. A když má každej nějakej světonázor, tak já ještě k tomu SM: o porušení pravidel lezení na mokrým nemůže být ani řeč! Jak jsme psali ve vzkazech i v článku, lezli jsme 3 spáry (od 14 do 17, tzn. žádný překotný lovení bodů se nekonalo) - všechny tři suchý. Asi to bylo tím, že ta 15 minutová průtrž po 15 dnech největšího sucha co skalák pamatuje byla jako když flusneš na rozpálenou plotnu. Ostatně ani standardní 48 hodinový podešťový limit zákazu lezení nebyl vyhlášen, v neděli se normálně od rána lezlo. Takže taky kanálama nechodím. Jiná věc je samozřejmě, že pokud se většinový lid odebral k pípám, tak jsme si měli na základně ty cesty "z jiného hřiště" rovnou vyškrtnout. Diskvalifikace mi kvůli tomuto "přešlapu" přijde naprosto správná a za toho Koudelku na trati se panu Volejníkovi hluboce omlouvám. No a k SP toto: co takhle rozhodnout svár na bigbítu bitkou v Joskově stylu? Jedna parta bude mít napletený útočný bambuláky, v rukou jako štíty vlastnímatky a druhá útočný ufouny, jako štíty bouldermatky...teď babo raď kdo z koho, materiálová převaha nebo generační zkušenost a odhodlání? A nebo to nechat koňovi a u zelený pomlouvat ty zelený...tak zdar zmar na Zavírání!!!   


bobin, 8.10.2015

Scheiss wagen

 

tak koukám a bavím se, myslel jsem si, že z rovnováhy rozkolísaná je jenom komunita z Ádru, ale vidím, že podobně je to i v Sypáku. My co do toho zvenčí nevidíme si myslíme, že:

1. SM je píč......, včetně podobných akcí (24 hod, kdo vorve víc chytů,...)

2. Šmidtkeho poklad je ukázka nekritické glorifikace jedné (mírně kontroverzní) osoby(nosti). Jeho poněkud vyhraněný postoj k německému živlu (před válkou) a k pražákům, nesvědčí o jeho nadhledu. Jeho lezecké pomníky by také neškodilo kriticky (bez patosu k jeho smrti v závěru války) zhodnotit. Já osobně za paskvil považuji právě jeho cestu na Kobylu - prostě musel tam mít cestu, tak se prostavěl do lezitelných podmínek. Paskvilnost této cesty potvrzuje její současné lezení bez stavění - takže jen málo úcty ke skále, cesta za každou cenu - protože když ji tam měli nenávidění němci, my taky  chceme. Mézlovu spáru  nekomentuji -neměl pana dochtora rád, vždyť byl z Prahy. Za pomníky par exeláns je možno považovat "žábajdu" na Rakev (jak to tam bylo s těmi hodinami???) a stěnovku na Dominštajn. Mézlovu spáru neuvádím úmyslně,  vedlejší koutovka patří také k tomu excelentnímu (v Ádru by to bylo bez kruhu - půl metru pod něj jsem měl zcela bombovou lanovici). Kritické zhodnocení je bohužel poněkud ztíženo knížkou "Kámoš ze skal", tu novou jsem si nekoupil a nemám to v plánu.  Já vím, na modly se nesahá akritika je tabu, ale......


Hlína st., 8.10.2015

Jen k poslednímu příspěvku Hlíny st. :

1) Nevím v čem vidíš problém, SM i 24H se účastní většinou lidi, kteří v oblastech lezou myslím, že nadělají míň škody za víkend než začátečník bez znalosti a vědomostí o lezení na písku.

2) Smítkův poklad - fajn akce pro fajn lidi, jaká glorifikace? Naopak odlehčení klasik a lezení málo lezených cest.
Paskvil na Kobylu? Asi toho o historii kámo moc nevíš. Prolistuj si průvodce, kolik cest bylo dříve naděláno se stavěním nebo se lezlo technicky (Sušky) a dnes se lezou volně. Zajímalo by mne, zda by ses na ten konopák v tu dobu navázal a zkoušel to bos čistě.
Dominstein a pomník? Nauč se smyčkovat, při výběru smyček, které máme dnes k dispozici to zase taková hrůza není.

Navrhuju diskuzi na hlavní stránce zrušit neb vznikají těžko zahojitelné rány a může sem psát každej pí.us, jako jsem třeba já.


Honzány, 11.10.2015

pár zajímavejch tipů..  diskuzi nerušit... na ztracenej matroš, info o akcích, dotazy apod je potřeba ... oproti tomu interní breky, jejich obrany a další naše blogerský výlevy si každej sám zakázat a řešit je u piva osobně - osobně je to jiná debata a vede i k jiným přátelským závěrům, než se může zdát, když ty žblebty po sobě a po jiných čtu později:)

smítkův poklad... přesně: odlehčení jinejch lezenejch cest a pro mne ukázka dalších perel, kolem kterých sem dřív prošel bez všimnutí a rozšíření obzorů na vidlák apod (dík za super nápad honziku) ...netřeba pojímat soutěžně (a netrvat na opakování ceremoniálů:), ale třeba jako zmíněného pískomila ..pár lidí si bude chtít dolézt smítku v příštích sezónách .. 


honziš, 12.10.2015

Nedá mi to s příspěvkem do diskuze. Souhlas s Hlínou, že podivné pseudosoutěže typu SM, 24h atd. nemají moc smysl. Leda umožní soutěživým typům něco vyhrát. Přeci jen je větší šance s vlastními pravidly než s těmi, podle kterých hraje většina lezců. Máme  klasifikaci obtížnosti a taky definované styly jak cesty přelézt. Proč tedy vymýšlet další? Stačí na konci roku, sezony udělat čáru a je jasný kdo letos vyhrál (na světě, v čr, v oddíle, ve Skaláku), když už chceme soutěžit v lezení. Na výhru v počtu piv za večer stačí  účtenka s čárkama z hospody, nemusíme to kombinovat s lezením a pokoušet osud. Snad jsem všechny minulé, současné a budoucí Skalní muže jakož i honiče Smítkova pokladu moc nenasral, to fakt nechci. A kamarády obvzlášť.Zkusme třeba udělat 1x-2x, v roce setkání ve Skaláku, vytipovat pár těžkých cest a společně je zkusit přelézt. Něco jako na Ottovkách, to nemělo chybu. Třeba tím mladejm ukázat, jak je někdy fajn odložit pytlík a zkusit nějakou Skaláckou pecku. Možná je to namotivuje líp než kolik se dá při lezení vypít půllitrů během SM.


Richard, 12.10.2015

Jen k poslednímu příspěvku od „Honzány“:

Trochu jsem spojil (možná nevhodně) dvě věci  SM a podobné akce a Šmidtkeho poklad.

K SM, 24hodinovce apod. mám odtažitý vztah, možná ovlivněný věkem a spíše klasickým přístupem k lezení. Osobně mi nevyhovuje ani ta dochlastávací  fáze, posezení a poklábosení s kámoši po lezbě v hospodě mám nastavené v jiném módu a z hospody se snažím odejít po svých. S názorem Richarda (níže) velmi konvenuji.

K pokladu: „fajn akce pro fajn lidi“ – ale z ohlasů a nejenom v diskuzi tady, to až tak „úžasně“ nevypadá. Někteří to možná jako fajn akci špatně pochopili. Divím se averzi k termínu „glorifikace“, protože co jiného   je nakládání  se Smítkovým odkazem po jeho smrti. Lidsky pochopitelný je tento přístup od jeho vrstevníků, spolulezců – právě s ohledem okolností jeho smrti. To se určitě odrazilo i v celkovém duchu Štyrsovo knížky, i když  vzhledem k roku vydání tam ten patos a ideologický nános je ještě únosný. Proto jedním z bonusů této akce mohl být i začátek nějaké smysluplné diskuze, která by přispěla ke kritickému posouzení této osoby. Že je Smítkova cesta na Kobylu paskvil si myslím a nevím co mě přesvědčí o mém případné scestnosti názoru. Když už tedy Honzány familiárně pochybuje o mých znalostech souvislostí („asi toho o historii kámo moc nevíš“), dovolil bych si připomenout, že stavění na písku je záležitost používaná v Sasku (a je to trochu jiný druh stavění, než na Kobyle) a u nás  následně především v Ádru. Suchá hora v tom není moc typický příklad, ty skobovačky tam historicky vznikly z jiných důvodů, než dostoupení věže (průstup stěnou). Kobyla  byla Smitkou v dolní části přestavěna/přeprasena, a byl to přístup poměrně novátorský, který se naštěstí neuchytil. Porovnej počet stavění v Ádru a počet stavění v oblasti ČR. Německý živel ve skalách byl pravděpodobně velkým Smitkovým traumatem, protože – a to si  musíme přiznat – byli to Němci, kdo psali historii v počátcích lezení v Českém ráji a v Ádru. Historie pískového lezení (a jeho postupný výkonnostní vzestup) je dobře popsaná např v knize D.Hasseho – Wiege des Freikletterns. Je sice psaná německy, ale je to jednoduchá němčina  - prakticky je to skoro česky. Předpokládám Honzány, že v tvé knihovně nechybí a že ji máš nastudovanou. První čistá VII (UIAA) už v roce 1922. To vede k zamyšlení, kdy by byla  vylezena stěna  na Kobylu čistě. V šedesátých letech minulého století (to už v sasku byla pískařská devítka a více VIIIc)?  Nebo by to možná početná tlupa sasíku přestavěla (a bylo by to hodně vydatné stavění). Proto se myslím, že ze strany Smítky to byl truc a za každou cenu (i hodně velkého slevení z „čistoty“ lezení – za které je dnes především glorifikován) vytvoření ČESKÉ cesty. V „hnědém“ průvodci Českého ráje jsou mimo jiné vyjmenovány tzv. Klasické výstupy (klasická éra skončila Smítkovým Dominštajnem). Klasické výstupy byly definovány jako ve své době přelomové cesty, navíc provedené v duchu fair play. Německá cesta na Kobylu v nich je, Smítkova nikoliv. Je to pochopitelně názor nějaké skupiny, autorů průvodce a tehdejších autorit. Použití termínu „pomník“ bylo špatně pochopeno, myslel jsem tím něco, co je označováno jako Markstein a nikoliv něco jako „vražda“ v tom čistém stylu „poctivá neošulená ádrovská vražda“. Jinak po čtyřiceti letech ve skalách si neskromně myslím, že smyčkovat umím, ale každopádně rád od tebe vezmu na jaře lekci. I v pokročilém věku se rád něco přiučím. Skončit to může třeba u piva. Nojo, na modly se nesahá,…….


Hlína st., 13.10.2015

další reakce

Savana,

jen malé info k fotce Stopa pana Prachtela. Je zde dřík z Cesty žabí princezny na Kazbeka v Dešťáku(uděláno loni 19.9.2014 a ve vrcholovce navíc z neznámých pohnutek zapsáno v němčině?). Tyto bohužel osazuje v současnosti P.Prachtel v údolíčkách a jsou ve více jeho cestách. Dnes používaný kruh do lepidla je ve skále 25cm. Ten Prachtelův vpředu rozkovaný dřík z čtyřhranu 20x20mm držel ve skále pomocí dvou plátků olova a trošky cementové mazaniny na konci pod okem. Uvnitř nebyl více temovaný a ve skále byl pouhých 12cm!!! To že jsem ho při výměně lehce vytáhl prsty po dvou ranách palící  asi nikoho nepřekapí. Magnusek to dal naštěstí OS a já tu cestu za rohem taky. Mějte se na pozoru. 

Bojsa

SLÁVA BORCOVI S VÝRAZNOU STOPOU !


, 28.9.2015


To je hustý ....
vasil, 29.9.2015

další reakce

Čaues, dneska po nečekaném přílivu dešťových kapek jsme nechali dvě smyce a šroubovací karabku nad prvním kruhem  Západního sokolíka na Bránu. Pokud byste tamtudy teď stoupali, vemte mi to prosím. Pivní revanš je samozřejmostí!

P.S.: rozhovor pod věží:

Tatuš: To mě sere, už jsme to měli vylezlý...

Sámo: Aspoň se dneska nemusíme hrozně ožrat a poblít! :-)


Tatuš, 20.9.2015, reakce

Savana! Nepojedete někdo lízt teďka někdy do Saska? Potřeboval bych případně něco vyzvednou ve Schmilce..

Díky majda, 777 685 324


majda, 17.9.2015


jsi tam nechal dítě? kde přesně?


wolfgang priklopil, 17.9.2015

Krámy zpět! Díky za ochotu.


majda, 30.9.2015

další reakce

Chlapci, díky mnohokrát za skvělou akci v pátek (Skalácký duatlon). Co však výsledky, zveřejníte?


Hlucháč, 7.9.2015


Výsledky zveřejněny ve fotogalerii. Čoud
Čoud , 13.9.2015

... jsou přesunuty do Aktualit, mezi fotky to nepatří!


zs, 15.9.2015

další reakce

Ten Prachtel to je fakt kolík a nedivím se, že mnoho lidí ho nemusí.


vašek, 7.9.2015


jj, PP by si měl dávat pozor na jazyk, když ho někdo dokumentuje. Snadno by se mu mohlo stát, že přes úctyhodný věk a výkonnost ještě dostane přes držku. Docela by mě zajímalo jeho odůvodnění pro tahání větví a klacků na cestu Dešťákem (že by v Údolíčkách nerad cyklisty? a natož pak již odbřezlé matky s kočárkama?! :) a proč místo kruhů osazuje jen nestandardní dříky, u kterých lezec prd ví, jak jsou dlouhé a jaký mají profil a tvar a tudíž, jestli jsou do pískovce vhodné a případnou držku zachytí či ne...?


Kryska X<>----, 7.9.2015

No ono to bohužel jako návod vypadá. Když to takhle může dělat P.Prachtel tak proč né ostatní. Nechci hodnotit výkony, ale pro lidi co dělají údržbu jeho sebestřednost byla a je jen zdrojem další zbytečné práce navíc. Ješitné čmárání do vrcholovek mi taky nepřijde vhodný. Je mi u prdele kdo udělal jakou dvojku nebo trojku, ale škrtání a přepisování vrcholovek červenou propiskou mi vadí !!! Ta stopa co zanechává není až tak úplně košer. Výrazná možná no na podrážce je asi hovno. Jo pokud ho má někdo za boha mohl by mu koupit  pořádný kruhy. Souhlas s komentářem Krys.

Bojsa


, 7.9.2015

Měl by se zase odebrat do strání Jizerských hor, tam nebude tolik lidí nasírat. Osobnost to je, ale s úctou k jeho věku bych některé ty jeho současné přelezy chtěl vidět - at už v Údolíčkách nebo v Jizerkách a to čmárání do knížek - nou cement...


Nedori, 8.9.2015

Toto video bylo přesunuto do sekce Vaše videa a i odtamtud bude po čase odmazáno a pro připomenutí pak zůstane jen u karty PP na SO.


zs, 8.9.2015

bez urážky: je mi ho v podstatě líto, celý život ho provází ukázková diagnóza "napoleonského komplexu" a na sklonku puberty se k tomu ještě přidalo uvědomění si, že vymře po meči (což ostatně pěkně dokumentuje toto video)..poté co jsem ve skaláku při údržbě vyndal jednu z jeho "kruhoskob", tak nabádám k opatrnosti při odsedech do ním osazeného železa


bobin, 8.9.2015

To je dobre scifi, ja myslel, ze v Destaku delaji bordel na ceste nejaci zbloudili drevorubci:D
Vlkoff, 15.9.2015

další reakce

Klukům začaly do pošty chodit fotky vozů za parkování před Koupákem za 500, tak tam radši opravdu neparkujte..policajty volá samotnej personál..


antikoupák, 20.8.2015


Je to tam na pi.u. Skoro lepší, ksyž bylo zavřeno. Rákosníkov široko daleko... :-( Sousedovi ale přeju ty ječící skákače na trampolínách, alespoň tam má konečně klid :-))


Petr, 26.8.2015

Soused je lidumil, na to konto si hned vedle trampolín postavil včelín


antisoused, 26.8.2015

Řekl bych, že vosy od košů mají nad včeličkami silnou převahu...


K., 27.8.2015

další reakce

Setkání s Kapelníkem.

Včera zemřel ve věku 87 let filmový režisér František Pojdl autor přímého přenosu ze zdolání Kapelníku. Za tento film obdržel 2.cenu ne filmovém festivalu v Cannes a dnes jej mimořádně uvádí ČT sport od 21.05.

T.F.


, 19.8.2015, reakce

Malá poznámka k vystavování aktuálních lezeckých fotek zde na hruboskalsku.cz:

Na pozadí běží diskuse, zda je dobře, resp. zda se hodí, vystavovat zde na hruboskalsku.cz fotky jako jsou dvě poslední , které se vyznačují "dámským oblečením limitně se blížícím nule".

Nejprve připomenu, že fotky by měly vždy(!) mít nějaký vztah k naší Oblasti nebo k našemu oddílu a obsah se musí vejít do pojmu "dobré mravy".

Poslední Bobrova fotka všechny tyto podmínky splňuje, druhá starší není z oblasti, není to naše členka, takže správně měla být už dávno smazána.

Přesto jsem já (ani nikdo jiný, kdo to může) fotku nesmazal, protože mazat něco, co vložil někdo jiný je věc vždy velmi ošidná a musí k tomu být opravdu pádné důvody. 

Takže se vlastně nic nestalo. Berte to jen jako připomenutí, že to sledujeme a že v případě našeho subjektivního pocitu, že míra byla překročena, vloženou fotku smažeme.

A mimochodem, pamatujete na Chárovy památné CAO News, kde na poslední straně každého čísla byla nějaká ta lehce necudná nahotinka, která celé číslo krásně podtrhla? A tak bych to ani zde na hruboskalsku.cz s tím puritánstvím moc nepřeháněl, jen je třeba držet míru a vkus.


zdenek strnad, 11.8.2015, reakce

Akce Smítka:
Ačkoliv jsme mysleli, že vše je perfektní, tak se ukázalo, že při nastaveném postupu výpočtu bodů, kdy se bere v úvahu styl (bos nebo v botách) a jestli to lezec vylezl "na prvním" nebo "na druhém", nám najednou chyběla informace, zda to bylo na prvním bosky (to se počítá za 2 body) nebo jinak (to se počítá za jeden bod).

Proto byla k záznamům o přelezech doplněna položka "pořadí" s tím, že u nově zapisovaných záznamů si již můžete vybrat a pro zpětné dopsání pořadí do již zapsaných cest byl přidán samostatný modul "Dopiš si pořadí".
 
Bylo to děláno dost narychlo, tak kdyby to někde nesedělo nebo něco bylo špatně, dejte mi vědět.

zdenek strnad, 4.8.2015


pri zapisu prelezu na druhym bos system nespravne zapocitava 2 body..
Hony, 4.8.2015

vidím, jde jen o špatné vynásobení ve výpisech, do večera to opravím


zs, 5.8.2015

Zdeňku, smekám!


bobin, 5.8.2015

Doplil jsem pořadí a výsledkem je, že na mém účtu když jsem přihlášen je pořád vše za 2 body a v tabulce průběžného hodnocení mi pro změnu nejsou za cesty na druhém započítány žádné body.
Jiřik, 6.8.2015

jiříku, jiříku, dvakrát čti a pak jednou piš, to je známá chyba, jen na její opravu ještě nedošlo!


zs, 6.8.2015

Tak už by to všude mělo ukazovat správný počet bodů (bos a na prvním za dva, vše ostatní za jeden).

Ale je vedro, mozek měkne, tak kdyby to zase někde nebylo, tak dejte vědět kde, pls.


zs, 6.8.2015

další reakce

Ahoj!

Vzhledem k tomu, že mi občas píšete a voláte ohledem pravidel Smítkova pokladu, tady malé upřesnění.

Za každou cestu je bod, za každou cestu zdolanou na boso na prvním, jsou body dva. Kdo na konci lezecké sezóny 2015 získá nejvíc bodů, vyhraje Smítkův poklad!!

To znamená:

1. Vylezu li cestu na prvním bos, mám dva body. 

2. Vylezu li cestu na prvním v botách, mám jeden bod.

3. Vylezu li cestu na druhém bos či obut, mám vždy jeden bod. Do evidence si buď zapíšu bos s poznámkou "na druhém", anebo pro zjednodušení zapíšu cestu jako v botách.

4. Pokud by to někdo nepochopil z první a teď v půlce soutěže lamentoval nad nespravedlností, že musí některé cesty lézt znova, chce li soutěž vyhrát, napište mi mejl, můžeme to zkusit nějak vymyslet..(ian.simanek@gmail.com)

Pokud byste lamentovali i tak, omlouvám se vám, jde o první ročník a některé momenty vyvstávají až v procesu. Nechci soutěž svazovat nějakou metodikou, ať vás vedou zdravej rozum, hravej duch! 

Zdary!


Jan Šimánek, 2.8.2015


Pokud ma evidence plnit puvodni zamer, tzn. zobrazovat, jak si kdo prave vede, existuje pro zapis prelezu na druhem bos jedina moznost - do evidence si zapisu "v botach" (prip. s poznamkou bos).
Hony, 3.8.2015

Pokud zapíšete "bos" a napíšete do poznámky na druhým, tak to systém vyhodnotí za 2 body. To by musel bejt zuckerbergovský algoritmus, aby vyhodnocoval i poznámky a přiřadil tomu 1 bod. Takže raději psát "kecky" a do poznámky "boss na druhým". Dá se to zpětně i zEditovat..


bobin, 3.8.2015

Skol, předně díky za soutěž. Když v rámci evoluce prostředí pro zápis provedených výstupů přibyl sloupeček pořadí, aby i bosonozí druholezci mohli prokázat proč že jim schází kůže i na chodidlech a kde že zůstala, nebylo by možné přidat ještě editaci již provedených zápisů i s možností změny data výstupu?  Pokud tam někde je, tak mi prosím napovězte. (P.S. Kombinace Smaž a Zapiš "mění" datum na aktuální.)

Díky


Bombis, 4.8.2015

Ta editace tam je, když se přihlásíš na svůj účet, dokonce je to tlačítko červeně zvýrazněné (Dopsat si pořadí). Nemusíš to mazat a zapisovat znovu, jen klikneš, otevřou se ti všechny cesty a hromadně to zapíšeš..


bobin, 6.8.2015

další reakce

Ahoj! Koukněte na první díl seriálu Onsajt, v němž se budou představovat naši lezci. Začínáme s Luckou Hrozovou

https://www.youtube.com/watch?v=lrQWOLvWeSw


Jan Eš, 23.7.2015, reakce

Dnes uplynulo dlouhých 42 roků od chvíle, kdy se v severní stěně Trollrygenu uzavřela lezecká a životní pouť našich kamarádů a skvělých lezců ze Skaláku Honzy Chrousta Procházky, Pavla Labana Tlapy, Jirky Janouška, Pavla Roseho a Jirky Čondla. Určitě nejsem sám, kdo si nejen dnes na tyto báječné kamarády vzpomene


Libor Čech, 14.7.2015


Libore, malá oprava. Čondl byl Honza, ne Jirka. Byl to můj spolužák a zemřel v den svých 24. narozenin. Pavel Fajgl


Pavel Fajgl, 15.7.2015

Děkuji a omlouvám se za přeřeknutí.


Libor Čech, 28.7.2015

další reakce

Ahojky. Byl jsem v sobotu v Příhrazích. Kobylu, Českou cestu lezla nějaká parta, neřekli odkud jsou tak, že ji vylezl prvolezec RP, pak slanil, seděl na zemi a jako na umělé stěně dobíral druholezce ze země přes slaňák.Ten odpočíval tak, že visel na laně a totéž předváděl vedle kluk s holkou na Kobylí věži. Když jsem k tomu měl připomínky, bylo mi řečeno, že teď se prostě leze jinak. Jediný ke cti bylo, že v kruhách a ve slaňáku dal ten prvolezec expresky. Je to fakt OK? Když jsem lezl s Kujanem Guzišovu cestu na Seveřana v klokočí, spadl jsem jako první několikrát za odpoledne skoro z vršku, ale ani mne nenapadlo se chytit slaňáku. A když jsem na Kujana jako druhej houkl "Drž!" Povolil mi lano okamžitě tak o 3 metry. No, někdy mám pochybnost, že se teď toho umí víc. A jsem rád, že u nás v Turnově je to přece jen jinak. Jo, Machaňův článek, to nemá chybu.


Zdeněk Hnát, 13.7.2015


Hlavne nesmi drit lano o skalu, jestliže pises, ze to dal odspodu RP, tak to asi nikde nedrelo, jinak by musel dobrat druholezce uz od nejakeho kruhu. Nesmi to drit ani pres poslední horni hranu. Jinak nevím, co resis, styl prelezu druholezcem se uz moc nehodnoti ani když ho nekdo dobira shora, i kdyz je samozrejme heszke si na vezi potrast pravici, zapsat se spolecne do knizky a nekonzumovat cesty jak v supermarketu
Jensen, 16.7.2015

OK to neni, ale pokud nedře lano skálu nebo stabilní jištění je to na vrub sportovního svědomí lezeckých konzumentů. Pokud se však ničí skála nebo stabilní jištění, pak je chraň ruka boží! :-)


Jarda, 16.7.2015

Díky Jardo a Jensene. V podstatě s váni souhlasím. Neřeším nic. Bude mi 77. Jen se mi nelíbilo, když někdo rve druholezce nahoru jak sumce z vody. To by od slaňáku až tak nešlo. Umělý stěny, tam to je jasný. Dřív se razilo, že druholezec musí vylézt cestu za stejných podmínek jako první. Taky pamatuji, že nad prvním a druhým kruhem Český cesty byla skála naprosto hladká. Asi by to Fifan, Chroust a Smítka taky dali čistě, bez stavění. Něco přitesat by uměli taky., ale neudělali to. Ale dřív bylo lezení o přátelství na laně, teď je to o adrenalinu. Jsem prostě starej. Sorry.


Zdeněk Hnát, 17.7.2015

Já myslím, že dneska to je taky o kamarádství, záleží v jaké partě se člověk pohybuje. Jen je fakt, že lidi mají méně času a přibylo více rychlokonzumentů, kteří vybalí, zkonzumují a pomyslný obal zahodí, bez jakéhokoliv vztahu k tradici.

Ať se daří!


Jarda, 17.7.2015

Tahat nekoho lanem nahoru dovoleno neni, lano smi byt použito jen k jisteni
Jensen, 17.7.2015

NE ASI! :) ..klasicčtí horaborci a punk ..nezemřel! 


štěpinda, 19.7.2015

Není mně 77, ale pod Zdeňkův povzdech a další reakce se podepisuji. Nedá mně to ale, a musím připodotknout, že je to tak trochu i naše vina ( nás, kterým se to nelíbí). Vzpomínám na tvrdou výchovu  v polovině sedmdesátých let, když jsem poprvé zavítal do Skaláku. Jenže naše generace to už nepředala, nevyžadovala to chování a možná, že ani nebyla už tím vzorem, které se tehdy  ještě daly potkat. Navíc se takovému Joščíkovi nebo Řepanovi jenom těžko odporovalo. Kdo zažil, ví.

Jarda Hlava


Jaroslav Hlava, 23.7.2015

další reakce

Ahoj, v sobotu jsem ztratil ve skaláku černé klíče volkswagen, nejpravděpodobnější výskyt- zlatá vyhlídka, smítkárna, ottova. pokud by je někdo našel, odměním basičkou. 728438536

zdar a díky


Kiri, 12.7.2015, reakce
HRUBOSKALŠTÍ DUŠÍNOVÉ V úterý 30.6. máme s kámošem naplánovaný lezení na Hrubici. Bohužel předešlé dny poprchávalo, tak ráno netrpělivě vyhlížíme akt. lez. podmínky vyvěšované zde na webu. A už je to tam - mokro. Ok místní asi vědí co a jak a jsou dost nekompromisní. Jedeme do Labáku. Po návratu koukám opět na web, nic se nezměnilo - mokro a na středu ještě není stanoveno. Ve středu ráno 1.7. už visí sucho, tak vyrážíme. Na úvod vybíráme Ponurou cestu na Opomenutou, nádhera. Při zápisu do knížky kontrolujeme datum na telefonu a nevěřícně kroutíme hlavou V knížce svítí zápis z 30.6. Barokní cesta - Tomáš Homolka, Lopodouch, Héďa - TJ Český Ráj. Co to má jako bejt, místní můžou a nás ostatní věší na tabule hanby?! Docela nás to znechutilo. Večer při prohlížení webu se musím smát, u datumu 30.6. svítí sucho. Místní si to prostě dodatečně překlapli, zřejmě proto že někdo neposlušný byl lézt, tak aby se to nedalo napadnout. Neuvěřitelné, místní si hrajou na mravokárce, ale skutek utek. Členové TJ Český Ráj se chovají úplně stejně jako všichni ostatní v Tisé, Labáku na Drábkách, Suškách běžně lezou s mg. na mokré skále nebo za chumelenice (viz. foto zde na webu), ale na Hrubici si hrajou na přísné klasiky. Na webu panuje zřejmě docela slušná cenzura a odstraňují se věci které se nehodí. Kam se poděla fotka z rybaření na Kápla? Neukázněný správce oblasti vyvěsil fotku člena TJ Český Ráj, to by vrhalo špatné světlo, tak se to prostě celé odstraní. Bojsa, jeden znejvětších Mirků Dušínů oblasti, který vždy tvrdě komentuje a kritizuje jakoukoli nekalou činnost se klidně pochlubí a napíše na web, že leze na věž na kterou je lezení zakázáno. Asi aby měli ochranáři co číst. Není to ten Bojsa co byl donedávna v čele místní Vrcholovky - velice zajímavé a úsměvné. V duchu hesla: My jsme jiná liga budem si dělat co chceme a Vy ostatní blbečci máte smůlu, Vás budeme prudit. Na Hrubici se prostě káže voda, ale místní pijí víno. Jsem zvědav zda příspěvek přežije nebo záhadně zmizí. Hore zdar FídoFído
, 8.7.2015


Milý Fído,

z článku mám dojem, že nej Mirek Dušín budeš zřejmě ty,který jistě bez viny můžeš házet kamenem. Osobně tě zřejmě neznám no předpokládám, že tvou domovskou oblastí bude nějaká umělá stěna v městě daleko od skal. To je mi fakt líto. No pokusím se ti objasnit jak věci fungují. Nechci tím hájit lidi zmíněné v článku a už vůbec ne sebe. Každý je zodpovědný sám za sebe a já si za svými činy stojím.

Není to doba příliš vzdálená kdy bylo na Hrubici dané pravidlo dvou dnů po dešti a šmitec. Byl jsem přítomen u mnoha porušení a věř mi nebyla to vždy přátelská debata. To že si dnes můžeš ráno u kafe vyťukat na chytrákoj kde se dá lízt. je díky Z.Strnadovi, který tuto službu pro lezeckou komunitu zřídil. Máš dvě možnosti buď web Skalní oblasti, který vychází z meteorologických modelů a není tak přesný, nebo web Hruboskalska, kde se podmínky dávají každý den ráno podle aktuální situace. To dělají lidi kteří bydlí přímo ve Skaláku, nebo v blízkém okolí. Bohužel i ti musí do práce a přehodit bez obhlídky v jednu odpoledne někde ze střechy na povoleno je dost obtížné.  V létě má na vlhkost skal vliv hodně věcí, stačí že od rána fouká, je teplo a navečer jdou některé cesty v pohodě lézt. Osobně si myslím, že kluci na mokrém nelezli, ale podmínky se na webu mění holt až ráno. Dneska po nočních bouřkách byla červená, no teď jsem byl v Dračkách dělat dřevo a většina cest je suchých. Nevidím to tak že si místní dělají co chtějí, ba naopak a tahle služba je hlavně pro vás z daleka , aby jste taky mohli lízt kdy to jde a né až po dvou dnech.Pokud se nabízíš a budeš to dělat lépe tak šup. Dost lidí mi často volá jestli jde lízt a jaký jsou podmínky pokud vím rád  poradim. 

Členové TJ Č.Ráj se v ostatních oblastech chovají podle toho co jim místní vrcholovka dovolí a místní špička předvádí. Souhlasím, že to někdy není úplně dobré, promiň ale já se starám o Skalák a ostatní oblasti už bohužel nestíhám. Bude to nejspíš zase na tobě.

No cenzuru tady taky snad nemáme. Pokud je mi známo tak fotku smazal sám autor, podle tebe ten neukázněný správce. Rozhodně měl  při vyvěšení na web nejen moji podporu a nesmazal to z důvodu špatného světla. Nakonec zeptej se Robina sám na důvod.

No a nakonec ke mě, jo byl jsem dlouho v čele místní VK. Co se týče mého vztahu s CHKO, tak narovinu není zrovna dobrý. To že jsem se v komentu na Smitkův poklad zmínil o Samotářce byl můj záměr upozornit na nesmyslný zákaz lezení na tuto věž, která je 50m od frekventované turistické cesty po které navíc jezdí náklaďáky. To jsem nemusel, šlo přeci o včasné zapisování. No snad to někdo pochopil víc než ty. Nebudu ti to tady víc rozepisovat, ber to tak, že to je můj postoj k nesmyslným zákazům CHKO, která si troufne buzerovat pouze slušný lidi a při vážných problémech strká hlavu do písku.

Nejsem zrovna příznivcem tehle debat po webu, tak pokud máš chuť si o tom popovídat víc třeba na Koupáku dej vědět, přijdu. Rád si poslechnu názor i ostatních co je žere, nejen blbečků jak jsi se nevím proč nazval. Za těch bez mála třicet let mého lezení já už kamenem házet nemohu, ale furt se alespoň snažím jako MD chovat.

Měj se Bojsa


, 8.7.2015

Nevím jak to je teď, ale možná by bylo dobrý ručně nastavovat datum u lezeckých podmínek(pokud je generovaný automaticky..). Tím by bylo jasné, že se jedná o aktuální stav.


Boban, 10.7.2015

Ahoj Fído,

fotku z rybaření na Kápla jsem smazal já sám, protože se po nějakém čase posunula z aktuální pozice na pozici další a z mého pohledu tak přestala plnit svůj původní účel.  Nikoho netřeba pranýřovat na doživotí. A jak vidíš, tak se snažíme ctít etiku napříč celým spektrem lezců a nebojíme se dát výchovný políček ani vlastním členům. Takže prosím nešiř bludy o cenzurách a nevytvářej si zbytečně falešné domněnky, bude se Ti bez nich určitě lépe dýchat.


robin, 13.7.2015

další reakce

Ahoj nejsem účastníkem smítkova pokladu ale zajímalo by mne jestli je regulérní nejen podle pravidel soutěže ale celkově ve skalách, do sesty naslanit nechat se zezhora (TR) odjistit a hrdě si ji zapsat nejen do knížky ale i sem. Jako jsem to viděl 5.7.2015 na SV spáře na skauta ?


Plagát, 7.7.2015


Jak by se to asi líbilo Smítkovi.....


Plagát, 7.7.2015

aha.. to sem byl ja.. lezl sem to s kockou, vytahl sem nejdriv tu (pro nas lehci) variantu a nechtel sem ji potom cpát podruhy do stejny cesty ale s variantou kominem.. to by mi dala kosem:) ..takze sem slanil a vylezl to na druhym ..myslel sem ze i smitkovi spolulezci to lezli na druhym.. totozne sme to udelali i na Skluzavce (taky dve varianty stejne cesty) ..je to spatne? pokud ano, tak sorry a muzu cesty smazat a treba vyjde cas vylezt si je s nekym jinym.. pripadne muze za mnou holka vylezl lehci cestu kdyz ja vylezu tu (pro nas) tezsi? ..nebo tohle taky vadi?


honziš, 8.7.2015

Každopádně "bos" si dle pravidel hry můžeš zapsat jen při lezení na prvním. Takže smazat a zapsat jako "boty" za bod. Co by na to říkal Smítka těžko říct.


Vorel, 8.7.2015

Pane Honziši, parádní reakce a smekám!
Swobi, 9.7.2015

Podle pravidel pískovcového lezení je tento způsob považován za nesportovní...Leze se odspoda nahoru a to tak, že jeden člověk cestu vyvede a další si to pak mohou dát za ním.Nemyslel jsem to nijak zle vůči tobě.V dnešní době ne každý zná pravidla a tak,ale musíš sám uznat, že je velký rozdíl lézt něco na prvním nebo TR.Věřím že jsi člověk který má lezení rád a chce dělat věci správně.


Plagát, 10.7.2015

Doveda, kterému spadla tužka s Náhrobku, by měl dát avízo ostatním. Tužka je na římsičce na nástupu Smítkovy cesty. Další ji  vezměte na vršek.

PV


PV, 11.7.2015

další reakce

Zdravím všechny Smítkobijce a příznivce odvrácené strany Hruboskalska (Údolíček). Nechovejte se prosím nikdo jako to jelito, které si pro slanění z Třinácté hodilo lano OKOLO slaňáku namísto skrz, a stažením lana (asi pomocí hupcuku?) vyrobilo několik centimetrů hluboký šlic. V případě tak hluboké nedůvěry v slaňák (což zrovna zde nemělo nejmenší opodstatnění) nechte laskavě okolo slaňáku smyčku, koupím vám novou. Dík.


magnusek, 2.7.2015


Já tam byl 12.6. a rejha už tam byla, tím pádem já to nebyl. Slańák sem si provlékl normálně a vyděržal, takže je gut. Savana Nedori.

Jo a na Čtveráka jsem dal dnes knížku.


Ned, 2.7.2015

"...že jsem radši nezůstala v bočním údolíčku sama!" :-)


Tatuš, 3.7.2015

další reakce
Ac ctitel Mezla, souhlasim se stanoviskem Drahose Machane. Knizka neni ani historicka fikce.Joska se musi v hrobe obracet a tesim se na film, hlavne na sceny v Tatrach... Zdenek Konrad
Zdenek Konrad, 23.6.2015


To nebudou Tatry. Točí to chorvatský režisér, takže to tipuju na Alpy a místo skaláku tam má být Ádr. To bude maso.


Vorel, 24.6.2015

Mimo místní lezeckou obec je osobnost Josky Smitky (dodnes nevím, zda je správně Smitko s krátkým nebo Smítko s dlouhým) je z dnešního pohledu popkornového konzumenta zcela nezajímavá až do okamžiku, kdy se z ní vypreparuje holywood love story typu "mladý, silný a statečný v kontrastu s o mnoho let starší, ale stále krásnou a inteligentní  madam". A když se to opepří lezením na skály (tomu neodolal ani mistr Škvorecký) a odbojovou činností proti německým okupantům (přitom místní pamětníci o nějakém hrdinném boji nic neříkají) s katarzí ve fatálním konci, tak ... "to už by nám mohlo pomoci", jak říká Belmondo v jednom ze svých filmů.

Knihu jsem měl v ruce, ale nekoupil jsem ji (ale obálka je pěkná, i když je to montáž). A až film bude někde v Cinema v 3D, tak to teprve uvidím, protože co z toho bude se dnes dost dobře nedá odhadnout, jisté je jen to, že o lezení to nebude.


zs, 24.6.2015

Správně je s dlouhým. Tak se podepisoval do vrcholovek.


T.F., 25.6.2015

Tomáši, dám na tebe a všude jsem to opravil.


zs, 25.6.2015

Ano - je to videt i ve vrcholovce z Nahradni veze - zapis z roku 1941.


M, 25.6.2015

Nedalo mi to a prohlédl jsem všechny dostupné vrcholovky z konce války a dle autentických zápisů je zřejmé, že správné jméno je Josef Smítka s dlouhým "í" " a na konci s "a" místo "o"! Opět jsem to všude opravil. 

Tak snad už je to tak ... jedině že by to byl trik ke zmatení okupačních agentů.

 


zs, 25.6.2015

další reakce
Ahoj, nevite, jestli existuje nejake video ze skalniho muze 2014? Ted jsme neco videli na FHFCR, pry to tu nekde na webu Hruboskalska je vyvesene, ale nepodarlo se nam ho najit... Diky! Anicka
Anicka, 21.6.2015


snad jedině:
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/vhL-RXHyzcA" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


E.Ch., 22.6.2015

Dekuji!


Anicka, 23.6.2015

další reakce

Re. na rychlý vzkaz ve Smitkově pokladu. Když nepočítám Samotářku,kterou jsem v rámci Pískomila za hluku náklaďáku svážejícího klády vylezl už 4.6.(ta stejně nejde zapsat) tak jsem ostatní cesty  začal lézt až od 11.6. a zapsal jsem je 18.6. V soutěži, která trvá bezmála pět měsíců mi zapisování jednou týdně přijde dostatečné a rozhodně to nehodlám měnit.. V práci bohužel používám kladivo, ne PC.

Taky zdravím. Bojsa


, 20.6.2015, reakce

Ahoj,

 

Pojedeme na Hruboskalku o vikendu. Byla jsem na Hluboskalko jednou a pamatuji některé velmi strmé, pískovcove schody vytesané do jednoho ze skaly a na vrchol, a má krásný výhled na hrad. Ví někdo název te skaly nebo kde je to přesně?

Diky moc,

 

Marenka


Marenka, 3.6.2015


Tu: http://www.skalnioblasti.cz/5_index.asp?cmd=6&skala_id=7755


M, 3.6.2015

ale dej pozor, nejsou schody jako schody, nahoru to ještě jde, ale dolů to může být problém, už jsem odtud jednoho spouštěl ...


zel, 4.6.2015

Oblast Dračí skály, skála Velký kapucín. Ale opravdu pozor, nahoru není to co dolů.
Jarda, 4.6.2015

Oblast Dračí skály, skála Velký kapucín. Ale opravdu pozor, nahoru není to co dolů.
Jarda, 4.6.2015

Nejsem si jista jestli je "Velky Kapucin" - to vypada jine.

Ta skala o cem pisu je nedaleko z hradu.  Ulozila jsem fotku na aktualne - tak tam podivejte a dejte mi vedet pokud uznate...

Dik!

 

Marenka


Marenka, 4.6.2015

To je jasnej V. Kapucin. Ze všech skal okolo mas hrad jako na dlani . POHÁDKA . Byl jsem kromě V. Kapucina už snad všude okolo. Mamut, Indián, Daliborka,Smolíček, Kniha atd.
Jarda, 4.6.2015

další reakce

POZOR! Na Samotářku v Příhrazských údolíčkách se v  rámci akce Smitko neleze! Vice v pravidlech akce.


zs, 2.6.2015, reakce

V požehnaném věku zemřela Jana Machovičová, býv. žena Miroslava Machoviče - Punti. Poslední rozloučení se koná v libereckém krematoriu v pátek 22.5.2015 v 15:00 hod.


Márty, 21.5.2015, reakce
Ahoj, nemá někdo funkcni "recept" na klíšťata ve skalaku? Po každém lezení mám nejmíň 2.. :-\
Přítel, 18.5.2015


Nám se osvědčilo dát si před lezbou nějaké to pivko. Je v tom béčko, které klíšťatům zrovna moc nevoní a taky to obsahuje morál. Ale chce to rozumné dávkování :-)


Jarda, 18.5.2015

A co repelent? Používám a nemám ani jedno:-).


P.Iva, 19.5.2015

Mažu se Alpou, ve které je naložený hřebíček. Příjemně to voní, dezinfikuje a večer mám třeba jen dvě klíštata :-) Jinak i několikanásobně víc.


Jiřik, 19.5.2015

naložit vlaštovičník do lihu na 14 dní.Vniklou tinkturou se potírat před vstupem do lesa.


Honza, 23.5.2015

další reakce

Savana! Nové pravidla pro lezecký vstup do Prachovských skal!

Již nestačí ČHSka, ale roční pernamentka, kterou si lze pořídit za 300Kč. Pokud se budete účastnit brigády, tak tam bude k mání prý za 100Kč.. Jinak se platí normální vlezné.


majda, 17.4.2015


..a normální vlezné je 60 kč na osobu, 60 kč za auto na parkále, 10 kč pes, atd...vivat loupeživý Šašlik :(


bobin, 19.4.2015

další reakce
Dnes se dožil sedmdesáti let Ing Jirí Novák ,významný lezec naši oblasti a Českého horolezectví .Tak dodávám alibisticky, hlavně hodně zdraví a o lezení ani nemluvě.Zdenek Konrád.
Zdenek Konrád, 9.4.2015, reakce
Dnes je to 70 let od popravení turnovských horolezců. Josef Smítko, Václav Chlum, Karel Chlum, Erich Schwarzbach, † 27. března 1945, Terezín.
Zuzka, 27.3.2015


Dobrý den Zuzko, děkuji za připomínku smutného výročí. Kdo byl Erich Schwarzbach? Nemýlím-li se, např. na na desce symbolického hřbitova ve Skaláku jeho jméno není.


Martin, 14.4.2015

další reakce

Pavel Stříbrný a Pavel Ščevlík (1984): Zamyšlení nad Skalákem (2. vydání).

Jako další příspěvek z archivu vytahujeme na světlo text "Zamyšlení nad Skalákem" z pera Pavla Stříbrného a Pavla Ščevlíka z ledna roku 1984, tedy pár týdnů po prvním Zavírání Skaláku v roce 1983. Text je ve formátu PDF a můžete si jej celý přečíst po kliknutí na ikonu vpravo.

celý článek

Brigáda na stěně

V neděli 29.11. proběhne od 9 do 13 hodin brigáda za účelem přestavby cest na stěně v hale TSC u nádraží. 

Tomáš 

Výroční schůze TJ Český Ráj

POZOR ZMĚNA !   Schůze se koná v sobotu 5. února 2016 na sále Hotelu U Karla IV. Ostatní bude včas upřesněno.

Placení známek na r.2016

Žádám členy TJ, aby včas, tj. do 15. prosince zaplatili příspěvky (kdo tak již neučinil u Ály casch)  na účet č. 104219381, kód banky 0300, variabilní symbol dle pořadového čísla v sekci  Členská základna  vpravo nahoře dle uvedeného klíče (případně do zprávy pro příjemce napsat ctěné příjmení), konstantní symbol 558.

 

Děti a mládež do 18 let (nar. 1998 a později) – 100 Kč

Děti a mládež do 18 let, kteří mají alespoň jednoho rodiče členem ČHS – zdarma

Junioři od 19 do 25 let (nar. 1991 – 1997) – 300+200 Kč (oddílový přísp.)

Dospělí od 26 do 60 let (nar. 1956 – 1990) – 400 Kč+200 Kč (oddílový přísp.)

Senioři nad 60 let (nar. 1955 a dříve) - pouze 200 Kč (oddílový přísp.)

Čestní členové TJ - zhola nic

Kombinované členství Alpenverein - zatím nemá ČHS smlouvu, je to v jednání. Kdo ho chce, ať zatím zaplatí jen oddílové 200,-Kč,  pak to dořešíme a každý si zaplatí sám u Alpenvereinu.

Napsat do zprávy pro příjemce AV, nebo napíše do mailu:  ala.drahonovska@seznam.cz .  

 

Když bude chtít někdo něco řešit, tak to napište do mailu Ále (viz výše)
 nebo volejte na: 775 502 258.

Díky 

Zavírání Skaláku 1983(!)

Z archivu TJ Český ráj jsme vydolovali dokumenty k prvnímu  "Zavírání Skaláku", které se uskutečnilo již před 32(!) lety, přesně v sobotu 12.11.1983. V připojených faksimilích vybraných dokumentů můžete najít mnohé pikantnosti tehdejší doby ... a dříve narození i sebe:

celý článek

Pozor na cesty Petra Prachtela!

OVK Hruboskalsko varuje lezeckou veřejnost před cestami prvovýstupce Petra Prachtela, který při budování fixního stěnového jištění používá nejenom velmi nestandardní materiál, ale i velmi nestandardní metody jeho usazování (jemně řečeno).

Nejhorší je, že na první pohled nepoznáte, jestli je kruh ve skále 3cm nebo 30cm a jestli je utemován po celé délce dříku nebo jen lehce po okraji v místech, kde již vystupuje ze skály. Takže velký pozor!

A protože každé takto vážné sdělení musí být podloženo důkazy, tak tady jsou dvě ukázky:

celý článek

Archív aktualit:
2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015,

TJ Český ráj
286 historických fotek

Foto: 11.7.1958 Opomenutá J.Studnička(u kruhu) J.Picek
Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2015
kontakt: Zdeněk Strnad