Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
-1
Lezecké podmínky:
V zimním období
Hruboskalsko pro
lezení uzavřeno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Z historie oblasti
... zpět do přehledu článků
Pro vzpomínku (A.Zima)
Turnov – mesto s kouzelným okolím zvaným Ceský ráj, známé zejména svými pískovcovými útvary. V létech I. svetové války celé Hruboskalsko patrilo baronu Felixi z Aehrentalu. Návštevníci lesu a skal nemeli prístupu do techto prostoru, až po roce 1918. Za války byl již ucinen pokus o zlezení Kapelníka, zvaného dríve Medovka. Teprve v roce 1920 Nemci Kurt Rau a Karl Nietzman vylezli normální cestou na tohoto „Krále skal“. To byl pocátek horolezectví u nás, který byl zaznamenán.

Byli to zpocátku hlavne Nemci, kterí sem zajíždeli z Jablonce, Liberce, Dráždan, Lipska i Mnichova a provedli zdarilé výstupi na panenské vrcholy našich skal. Známá jsou jména nemeckých alpistu jako Hanke Heilmeier, Heinecke, Schuk, Jeschke, Hofman Kertesz, Funke, Kauschka a je treba zaznamenati, že pres všechny národnostní otázky jména cest na vrcholy skal jsou dodnes zanechány po techto lezcích.

Jsou to známé Schuckova cesta na Sfingu, Jeschkeho a Funkeho cesty na Kapelníka, Heineckeho cesta na Drací, Kauschkuv roh a jiné.

A my lezci z Turnova a okolí jsme byli první, kterí jsme nejen prelezli všechny cesty, ale vystoupili na skály novými cestami a dali základ horolezectví na Turnovsku.

Antonín 'Harry' Zíma, kronika HO Turnov (kolem roku 1960)
pozn.: doslovný prepis textu z Kroniky HO Turnov bez jazykových úprav !


TJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: Brána - Lengácova stena VIIb., Bohumil Svatoš, Josef Kuhn, 60. léta 20. století (archív B. Svatoše)

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2021
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy