Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
-1
Lezecké podmínky:
V zimním období
Hruboskalsko pro
lezení uzavřeno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Z historie oblasti
... zpět do přehledu článků
Lezecký den roku 1943 - nedele 23.kvetna

Z raních cervánku probouzel se opet jeden nádherný kvetnový den. Slunce stoupalo po blankytné obloze stále výše a výše, až se prehouplo pres hrbety našich kopcu. Jeho první paprsky zastihly nás již na státní silnici vedoucí smerem na Jicín. Jeli jsme jenom dva – Kujan s Rišikem. Alimu se to nehodilo, tak jsme meli domluveno, že za námi pribehne odpoledne. Dojeli jsme do Sedmihorek, hodili kola do kulny na dvore a šli se uvítat s Prachováky, Bédou Lhotou, Slávkem Markem, Vaškem Jelínkem a Standou Makovcem. Mimo nás dvou a ctyr Prachováku byl tam ješte Slávek Vorel s partáky, Fifan s Chroustem a Joska Smítku s Honzou Ometákem. Krátce „pardu more“. Po dukladné snídani sebrali jsme se a všichni, jak jsme tam byli, vydali jsme se obtíženi ranci a provazy smerem ke Kapelníku.

Prachovští meli spadeno na Taktovku a Turnov se šel dívat jak si „spadnou“. Také my s Kujanem jsme se šli na to divadlo podívat. Museli jsme se smát, s jakou úctou shlíželi na jednu z našich nejkrásnejších vecí, jak se drbali za ušima a radili, kdo si to vezme. Konecne prehádali Vendu Jelinkovic, aby si to vyvedl. My jsme se zatím rozsadili jako v biografu mezi smrcky a cekali, kdy predstavení zacne. Václav, vida nezbytí , se uvázal jak mu to Josef poradil a bera si s sebou nekolik smycek, zapocal výstup. U hrotu ani nedobral a lezl dále z predskalícka k prvnímu kruhu. Dobral Bédu a lezl za znacných obtíží dále. Fifan, Joska, Chroust, proste všichni kdo slezli Taktovku, radili, div jim pusa neupadla. Prestali se útrpne usmívat a bylo na všech videt, že jim je ubohého Vendy líto. Umel opravdu ješte na Taktovku málo lézti. Videli jsme jasne, že celý Prachov nestací na klidné slezení našeho normálního „peklište“. Rišík s Jardou umluvili se zatím, že pockají až Václav vyleze ke druhému kruhu, pak že pujdou setnout Podmokelskou údolní stenou. Dosti jsme se nafoukli, když jsme ukázali zbývajícím Prachovákum na zemi, na co pujdeme. Videli jsme v jejich ocích zrejmý údiv, že se to dá prelézt. Podmokelská vypadá smerem od Taktovky opravdu giganticky. Zahráli jsme si na moudré,nebot Rišik si již vyvedl Podmokelskou 19.zárí minulého roku, za „nahtštajgrování“ Kujana.

Konecne se octl Venda po delším klepání u druhého kruhu na Taktovce a my se zvedli, vydavše se na dlouhou pout pres sedm kruhu. Prišli jsme po Podmokelskou, rozbalili lana a Rišik uvázav se zapocal výstup. Pod prvním kruhem se sice rádne „boruvkoval“, ale tam se bojí každý normální lezec, než se rozleze. Dále nám to šustilo, až lítaly jiskry. Když jsme byli u tretího kruhu, fotil nás tam nejaký mládenec, bohužel jsme jej nedostali jeden ani druhý.

Od hrotu výše užívali jsme nesnesitelného vedra, ale tomu se nedalo odpomoci. Když jsme dolezli ke ctvrtému kruhu, odkud je videt na Taktovku, pískali jsme, rvali, ale bez výsledku. Nikdo neodpovídal. Cekali jsme chvíli, že se Venda objeví u ctvrtého kruhu pod hlavickou, ale nikde nic. Bylo nám to divné, ale nechteli jsme se zdržovat, proto Rišik pokracoval v ceste.

Jak jsme se za nekolik dní dovedeli, že prachovští Taktovku nevylezli. Václav se preošklive urval pod hlavickou v sokolíku. Pád to byl hrozný, dlouhý 18 metru. Vašek dík tomu, že spadl do košaté brízy se nezabil. Pri pádu se dostala Bédovi, který jej jistil, do karabiny ruka a otevrený záver roztrhal mu na obou rukou prsty. Jó, bez penez do hospody nelez.

My s naší Podmokelskou jsme zdárne pokracovali a tak jsme se preci jenom, uvarení jako raci, dostali na vrchol. Nevadí, to nám na cti neubere. Setnuli jsme Podmokelskou jak se na pravé sekáce patrí. Slanili jsme dolu a sednuvše si pod údolniho Kápla cpali jsme svá vyhladovelá tela. Za chvíli si to prihasil Ali a pogratulovav nám k úspechu a sedl si a žral také. Když jsme se nasytili, rozhodli jsme se, že si vylezeme Bránu „Schuckovku“. Byli jsme opravdu z toho horka uondáni.

Ale vedro nám nevadilo. „Schuckovku“ si vyvedl Ali. Jak jsme se dotkli skály, tak nikdo nezastavil až u kruhu. Od druhého „ v dire“ dále, bylo slyšeti obvyklé rvaní na „ nachsteigra“. Ale kupodivu jsme se brzy dorozumeli a výstup dokoncili. Slaníme a teprve na zemi poznáme, že schází dve karabiny a dve smycky. Kujan je nechal nahore. Ani ho nenapadlo, že by pro ne mohl vylézti. Rišik a Ali se pustili tedy ješte jednou bez jištení komínem. Rišik lezl dríve, smycky našel a zase se vrátil. Jdeme se ke „Korenáku“ napít a cestou premýšlíme, na co pujdeme. U pramene je Jindra Martinu . Jsou prý s Harrym pod Zlatou. Jó, lepší panstvo jinam netrefí. To aby tam mohly dámy.

Po dukladném osvežení jsme se rozhodli, že si vybehneme Kápla. Vyvede si ho partácký stenar a peklar Rišík. Lezl ho již nekolikrát s Joskou. Ali byl na nem již také. Byla to jeho druhá sedma. Asi pred ½ 2 mesícem byl jednou odpoledne s Lojzou Marešem na Maryjáši a potom si dali Kápla. Neznali tehdy ješte vubec cestu. Pouze Ali vedel, kde je první a druhý kruh, jak se k nim jde, že je tam ješte jeden tretí a hodiny. To jim ale nevadilo. Vybehli ho tehdá krásne. Lojza lezl ješte „polodivoce“, mel pouze pár smycek a lano. Jistit porádne neumel.

Zato dnes to šlo jako na drátkách. První kruh, travers, druhý, bríško - tretí , hodiny, hladina – hotovo. Práve slanují, když jdou od Zlaté Harry, Jindra se ženou a uc. Kvapil. Jsme namackáni u prvního kruhu. Odtud se jede jako obvykle o závod. Domu jdeme za tmy.

Zapsal Rišik(14 let) a Ali(17 let)

Doslovný prepis textu bez jazykových úprav.

Prepsáno z kroniky ctyr pardu: Jaroslav „Kujan“ Janku, Valerian „Rišik“ Karoušek, Zbynek „Ali“ Gräf a Ludek Jisl.

Alikovi fotografie ze zminovaného výstupu na Bránu a jeho soucasná poznámka:

Schuckovka na Bránu mela dva kruhy, které jsme na pokyn Pepíka Smítky vytloukli za což nás Pražáci Jedlicka s Mézlem pekne sprdli.

T.FlanderkaTJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: Milan Meier, Komínová cesta na Skauta (III), 1976.

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2021
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy