Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
-1
Lezecké podmínky:
V zimním období
Hruboskalsko pro
lezení uzavřeno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Z historie oblasti
... zpět do přehledu článků
Odešel Zbynek Graf – alias Alík.

 

        Byli mu 88 roku a jeho srdce se zastavilo 19.cervna 2014. Jeho jméno v celé republice je známé více jako „Alík“ a u nekterých kamarádu v juniorském veku jako „Ali“. Byl to muj celoživotní kamarád, spolulezec, prítel a bratr, jak jsme si bez nádechu nadsázky ríkali. Celých 80 let jeho života byly skály a hory  jeho velkou láskou a vášní. Nejprve Turnov a Ceský ráj z jehož luna pocházel, pak Jizerské hory, Krkonoše, Vysoké Tatry  a více než polovinu života i Jeseníky. Patril ke generaci propagátoru a nebojím se napsat i zakladatelu horolezeckého sportu v pískovcových oblastech Ceského ráje. Jméno Graf se vyskytuje zejména  v historii pískovcového lezení v období II. Svetové války a ve dvou dekádách po válce.

        Právem venovala Lucie Nováková Alíkovi  celou kapitolu, své úspešné nedávno vydané knihy o horolezcích Ceského ráje „ Zbynek Graf „Alík“ a stará turnovská parta“. Alík nebyl nikdy formálním vedoucím této party, byl ale jejím tmelem, spojovacím clánkem generace Josefa Smítka, poté party Kujana a dále také „mrnat z Mašova“, jak tuto nejmladší skupinu lezcu rád oznacoval. . Má svuj podíl pri prvních aktivitách turnovského horolezeckého oddílu, pri zakládání horolezeckého oddílu v Liberci a na rade akcí horské služby v Jeseníkách. Stal se také nevycerpatelným zdrojem historek a legend z pocátku lezení  a lyžování.

        Zbynek Graf patri ke známé sportovní rodine. Jeho bratrem je Mirko Graf známý atlet éry vynikajícího  Emila Zátopka.  S Alíkem odchází další z plejády starých horolezeckých bardu ze Skaláku. Bohužel v posledních letech následuje do míst kde není návratu v znacne rychlém sledu ty své nejbližší Kujana, Ríšika Karouška, Jirku Maška, bratry Kopalovi, Jardu Kyselu, Radana Kuchare a Karla Cermana. Jméno Alika Grafa je nutno pripsat do seznamu tech kamarádu, kterí nám ve Skaláku chybejí. 

28.3.1943 Na predskalí Ignác Funkeho (Lebka) uvazuje Ali Rišika Karouška pro výstup na hlavicku veže, který provedli k prvnímu výrocí jejich lezení ve veku 14 a 17 let.

zárí 1948  Pokus o prvovýstup na Vrak v Prachovských skalách. J.Kujan Janku sedí u kruhu a dobírá Alika. Prvovýstup se jim nepodarilo dokoncit. První kruh osadil v roce 1940 J.Smítko a L.Vodhánel. Kujan s Alikem osadili 2.kruh (5.9 a 12.9.1948) ale na vršek se nedostali. Tuto cestu nakonec v roce 1961 dokoncil Z.Kotátko s kamarády.

Zbynek Ali Gräff a J.Plátek na Gardenparty v roce 2012.

Poslední rozloucení se koná ve stredu 25.cervna ve 14 hodin v Jeseníku.

D.Machan,T.FlanderkaTJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: Cást reprezentacního družstva Ceskoslovenska pri zimním prechodu hlavního hrebene Vysokých Tater od východu na západ v breznu roku 1955. Úcastníci jsou zachyceni v záveru 14 dnu trvajícího soustredení na ceste od Kriváne ke Štrbskému plesu. Zleva: Jirí Šimon, Valerián Karoušek, Jirí Mašek, Bohumil Svatoš, Radovan Kuchar, Vladimír Haleš, Oldrich Kopal. Foto: Vilém Heckel, 1955.

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2021
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy