Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
-1
Lezecké podmínky:
V zimním období
Hruboskalsko pro
lezení uzavřeno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Z historie oblasti
... zpět do přehledu článků
Predmluva k HRUBOSKALSKO - Drací skály, Zámecká rokle (R.Kuchar, P.Stríbrný,1996)
Pískovcové skály a Hruboskalsko v neposlední rade, hrály ve vývoji ceského horolezectví významnou a nezastupitelnou úlohu. "Skalák" je historicky jednou z nejvyužívanejších horolezeckých oblastí Cech a je snad možno bez nadsázky ríci, že se ve zdejších oblastech vytvárela ceská lezecká komunita a etické pojetí a vedla odtud i cesta tech nejaktivnejších do hor i velehor.

Predpokládáme však, že predložený horolezecký pruvodce prijde vhod nejen horolezcum, ale i turistum a ostatním prátelum prírody. Popsané skalní útvary patrí mezi nejkrásnejší a nejrozmanitejší kouty naší prírody. Vždy pritahovaly básníky, snílky, dobrodruhy, poskytovaly útocište. Skalákem procházel K. H. Mácha, stredovek využíval jejich útesu ke stavbe hradu (Valdštejn, Hrubá Skála, Kavciny a dalších, jejichž jména již odvál cas a pripomínají je pouze zbytky základu vytesaných ve skále). Clovek ale zanechal i stopy z casu mnohem dávnejších. Témer pod každým previsem nacházejí v hloubce archeologové keramiku a nástroje z mladší doby kamenné. Na masivu Certova ruka existovalo opevnení již v dobe 5000 let pred Kristem a na stejném míste se strídaly praveké kultury až do ctvrtého století. Chovejme se proto ke skalám s respektem a úctou nejenom ve vztahu k jejich krátké horolezecké historii, ale i vzhledem k tomu, ceho všeho už byly svedkem.

Autori pruvodce venovali nemálo námahy a casu na jeho zpracování. Díky jejich pricinení ožívají jména tech, kterí razili cesty v nem popsané a otevreli je svým následovníkum. Jsou to tisíce výstupu, které jsou v této knížce faktograficky shrnuty. Skrývájí se za nimi stovky príbehu, osudu, vizí, nadejí i lidských tragédií. V tomto smyslu poskytuje pruvodce látku historigrafickou a topografickou.

Od vydání posledního souvislého pruvodce Hruboskalskem, který byl soucástí cyklu "Pískovcové skály v Cechách" (J. Janku a kol.) uplynulo 18 let. Hruboskalsko zustalo jednou z posledních oblastí, kde behem doby nebyl pruvodce aktualizován v systematické podobe. Porovnejte a posudte sami, co všechno se za tu dobu v oblasti odehrálo.

Radan Kuchar
Pavel Stríbrný


TJ Český ráj
431 historických fotek


Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2021
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy