Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
-1
Lezecké podmínky:
V zimním období
Hruboskalsko pro
lezení uzavřeno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Z historie oblasti
... zpět do přehledu článků
Horolezci odcházejí... (Antonín Zima, kolem roku 1972)
Úspechy neprichází sami. Vyžadují si svou dan a to nejtežší – smrt.

Dne 11.2.1945 tesne pred skoncením 2. svetové války pri náletu na Prahu zahynula Vlasta Štáflová, nadšená horolezkyne, spisovatelka, která napsala nekolik románu a povídek z Tater. Spolu s ní zahynul i její manžel akad. malír Otakar Štáfl.

Mela prímý vztah k horolezcum z našeho kraje a velmi casto zde nacházela zapomnení na válecnou dobu v prostredí kamarádu – horolezcu Josky Smitka a ostatních.

Dne 28. brezna 1945 byli popraveni horolezci z Turnova, kterí meli provádeti údajne sabotáž a sice: bratri Karel a Václav Chlumové a nezapomenutelný Josef Smitko, který se zapsal svými prvovýstupy a jištením kruhu do dejin horolezectví na Turnovsku. Bratri Chlumové svými každorocními výstupy o hruboskalské pouti zahajovali sezónu jarní ve Skaláku.

Dne 14. cervence 1954 zahynuli mladiství horolezci ze Sportovní školy dorostu z Turnova Jirí Slunécko a Mirek Kotátko neštastným pádem ze severní steny Jahnacího štítu. Spolu s nimi spadl i Jindra Šírek, který se z težkého zranení uzdravil.

O rok pozdeji v cervenci 1955 zahynul pádem na Funkeho ceste na Kapelníka mladistvý Bohuš Hanic, který pri svém oslabení srdce byl as ranen mrtvicí. Spolu s ním lezli Jaroslav Janku (Kujan) a Ing. Josef Sahula, kterí hocha spoušteli dolu. Utrhl se pri prechodu na traverse.

Dne 17. zárí 1955 pri motor. souteži zahynul pádem pod auto a utopením Karel Sochor, bývalý clen horolezeckého oddílu Turnov, který byl cinný lezec pred válkou.

Dne 19. prosince 1965 zahynul pádem do soutesky v Klokocí jeden z nejagilnejších horolezcu Turnova Ladislav Vodhánel, který spolu s Kujanem napsal horolezeckého pruvodce po Hruboskalsku. Byl jmenován mistrem sportu a mel za sebou nejzdarilejší výstupy ve skalách v Tatrách a j..

Dne 7.2. 1966 zahynuli pod lavinou z Beraních Rohu jedni z nejlepších horolezcu libereckého kraje Josef Cihula a Erich Soukup. Cihula se zapsal do Skaláku svými výstupy jižní stenou na Kapelníka.

Dne 30. ledna 1967 zahynuli pod lavinou clenové turistického oddílu Sokola Turnov spolecne i clenové našeho oddílu Jan Jiránek, Bohuslav Korba. Jednalo se o provedení zimního horolezeckého výstupu pro získání II. výkonnostní trídy pro pripravený zájezd do Alp – skupiny Mont Blancu turistickým oddílem Slavoj vedoucí Ludek Smutný, Karel Zakouril , Borek Slavík.(celkem 7 osob)

Dne 28.6. 1967 zemrel následkem delší nemoci príznivec našeho oddílu Mirosal Jedlicka, nadšený horolezec, který popsal veškeré výstupy po ceských zemích.

Obdobne zemrel po delší nemoci dobrý prítel našeho oddílu již pred válkou R.O.Bauš, který nikdy neskrblil radou i skutkem našemu oddílu.

Dne 22. ledna 1969 zemrel po težké nemoci PhDr. Lumír Jisl, clen Akademie, který byl pred válkou taktéž clenem oddílu. Svoji chorobu as získal pri vykopávkách v Mongolsku, kterých se zúcastnil a napsal o tom krásnou knihu.

Dne 30. dubna 1970 zemrel následkem dlouhotrvající nemoci Ludvík Soldát, zvaný Miloušek, dobrý a srdecný, stále dobre naladený brach ,který v dobe svého mládí lezl s K. Cabelkou a ostatními.

Dne 31. kvetna 1970 následkem velké tragédie pri zemetresení – sesutí pudy v Peru zahynulo 15 horolezcu, ponejvíce ze zdejšího kraje. Jsou to : vedoucí výpravy Dr. Arnošt Cerník, nadšený propagátor horolezectví, spisovatel a horolezec, dále Vilém Heckel, svetový fotograf, který vydal již mnoho knih z horolezeckých výprav, dále Ing. Mil. Matras, Ing. Ivan Bortel, Ladislav Mejsnar, Ing. Zdenek Novotný, Ing. Jirí Rásl, Václav Urban, Dr. Svat. Ulvr, Jirí Jech, Jaroslav Krecbach, dále z Turnovska pocházejí Valerien Karoušek, Milan Cerný, Milan Náhlovský a Bohuslav Nejedlo. Tato tragédie nejvetší v dejinách horolezectví zanechává stále živou vzpomínku.

Dne 2. brezna 1971 zemrel následkem srdecního onemocnení Václav Mazánek, bývalý clen našeho oddílu, nadšený propagátor turistiky a zakládající clen old skautu.

Antonín 'Harry' Zima, kronika HO Turnov (kolem roku 1972)
pozn.: doslovný prepis textu z Kroniky HO Turnov bez jazykových úprav !


TJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: 11.7.1958 Opomenutá J.Studnicka(u kruhu) J.Picek

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2021
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy