Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
-1
Lezecké podmínky:
V zimním období
Hruboskalsko pro
lezení uzavřeno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Z historie oblasti
... zpět do přehledu článků
Viktor Tomek: Film turnovských skautu

V sobotu 15. prosince 2012 se v konferencním sálu hotelu Karel IV. uskutecnilo promítání starého skautského filmu z roku 1934. Na tuto uzavrenou projekci bylo pozváno nekolik desítek skautských clenek a clenu, kterí v obdobích svého skautování (v dobách predválecných, mezi r. 1946-1948, na konci šedesátých let) mohli znát nekteré zde zachycené osoby a pomohli by nám je pojmenovat a zaradit.

Nejstarší divák se narodil v roce 1928, presto jeho zážitky a strípky vzpomínek zajímave dokreslovaly zachycené okamžiky na filmovém páse. Krásný okamžik nastal tehdy, když jedna z divacek (nar. 1930) byla na filmu rozpoznána - tehdy jako nejmladší devce skautského tábora na Zábrdce!

Je známé, že turnovští horolezci mají svuj pocátek v družinách odrostlých skautu (roveru) a dospelých (oldskautu). Práve 33. klub oldskautu podnikal casté vycházky do hruboskalského skalního mesta. Proto nás pri promítání potešilo, že se na filmu podarilo rozpoznat napr. Antonína Zimu, jak krácí s kamarády pri vycházce na Muchov.

Turnovské skautské stredisko oslaví v roce 2016 již celé století od svého založení. V rámci pripravovaného programu plánuje oficiálne uvést svuj skautský film (nyní verejnosti nedostupný) v puvodním rozsahu. Nekteré momentky mohou být zajímavé i pro širší verejnost, protože zde je zachyceno sokolstvo, armáda, vedení mesta, i ulice a domy starého Turnova.

V prípade, že byste kdokoliv chtel pomoci pri zpracování skautské historie (máte obrazový materiál, disponujete zaznamenanými vzpomínkami apod.), neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vaše vzpomínky zpracujeme do pripravovaného almanachu.

Viktor Tomek
skautské stredisko 514.02 "Štika" TurnovObr. 1: Promítání se zúcastnilo mnoho pametníku a príznivcu.Obr.2: Dobová fotografie s puvodním popiskem: Oldskauti na BlatníkuObr. 3: A. Zima, recený Harry - autor mnoha zde uverejnených textu o historii lezení a lezcích ve Skaláku. Na snímku ze skautského filmu z r. 1934 zachycený jako druhý; za ním s banjem stojí Lad. Petrnoušek - Robin.
 TJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: Kapelník-Jeschkeho cesta-B.Svatoš, J.Šimon, I.Gálfy 29.5.1955

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2021
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy