Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
-1
Lezecké podmínky:
V zimním období
Hruboskalsko pro
lezení uzavřeno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Z historie oblasti
... zpět do přehledu článků
Kobyla, Rakev a Taktovka v historiské fotografii

O samotné Kobyle bylo psáno již mnohokrát. Tady je další malý strípek do celé mozaiky.

Harry Zima ji ve svém deníku nazývá Kobylí hlava. Dále píše:

Tato skála nachází se v Príhrazích. Jest asi 50m vysoká v podobe kýty aneb obrácené "hockejky".Až do roku 1937 byla považována za nedostupnou. Sám nemecký horolezec Funke považoval ji za neslezitelnou. Teprve M.Kauschka s kamarády 5.7.1937 slezli ji prvne.

Pokus o slezení zacal Kauschka spolu s Funkem, ale toho pres vzájemný slib ve spolecném pokracování z dalšího pokusu vynechal.

 

Fotografie Dr.Kucery z prvovýstupu a zachycení prvního cloveka na vrcholu.

Dále Harryho deník:

Byl to ohromný úspech. Od té doby byla slezena 6x, ale vždy jen Nemci. Teprve letošního roku kamarádi Fifan, Chroust a Smítko ucinili pokus se zdarem a jako první Ceši stanuli na vrcholu této skály. Výstup provedli ve dvou dnech. Smítka k 1.kruhu, sestup o 3m níže, traversa, 2.kruh a  previslou stenou k 3.kruhu, dále Fifan až k 6.kruhu pres previsy a vrchol vyvedl Chroust. Slanení pres velký previs. Výstup byl jeden z nejtežších, kterí tito hoši provedli.

Výstup byl proveden na den presne po dvou letech od prvovýstupu Nemcu. 5.7.1939.

Jen pro vysvetlenou proc trval dva dny: První den zapocal výstup Smítko s Fifanem. Chroust byl ten den u nemocné matky a tak se výstupu nemohl zúcastnit. Kamarádi proto slanili od 4.kruhu. Lano nechali zavešené, aby usnadnil opetovné pokracování spolu již s Chroustem.Trochu jiný prístup než u Nemcu..

Z tohoto výstupu jsou tyto fotografie, které Harryk venoval svému kamarádu Jindrovi Uli Zoubkovi.

V oddílové kronice je uchován i novinový clánek, který k tomuto výstupu vyšel.

 

V lonském roce se mi podarilo sehnat i fotografii z prvovýstupu Pepíka Smítky a Fifana na Rakev . Fotka je tedy z 3.8.1942. Již u osazeného kruhu sedí Pepík Smítko a dobírá Fifana Vodhánela. Fotka není v buchvíjaké kvalite, ale pri zvetšení je patrné že Smítko opravdu tuto širocinu zdolal bos.

Prvího opakování této spáry se podarilo v roce 1947 R.Kucharovi spolu s J.Kyselou.

Že se jednalo o mimorádnou událost svedcí i velké skupina pozorovatelu: zleva prihlíží - Náhlovská, Porcalová, Mašková, Porcal, Náhlovský, autor prvovýstupu Vodhánel, Procházka a Zima.

 

Poslední série fotografií je z Taktovky.

První fotka je pravdepodobne z roku 1929. Je z druhého výstupu na tuto vež a na vrcholu sedí zleva: Hanke, Seyffert, Kertesz, Kauschka.

Na spodním pravém okraji veže je zaznamenán pokus M.Kauschky z roku 1930 o prvovýstup touto hranou. Pri tomto pokusu se dostal až na hranu, ale nepodarilo se mu zdolat  previs nad kterým je dnes 3. kruh Chlumovi cesty.

Na pravé fotografii jsou znovu videt tecky ve smeru plánovaného výstupu.

Prvního výstupu Cechu jsme se dockali 4.8.1935. Cestu vyvedl Vojta "Lengác" Nejedlo a spolulezci byli L.Fifan Vodhánel a F.Svoboda. Harry ve svém albu popisuje, že tuto cestu vyvádel Fifan, ale od dnes 4.kruhu se musel vrátit. Tento úsek vyvedl Vojta.

Na Harryho fotkách je patrné, že výstup provádeli s postraním jištením "švébe".  Na fotkách od Vojty jsou již bez "švébe". Patrne se jedná o stejný výstup. Oblecení souhlasí a pametníci, kterí mluvili s Vojtou ríkají, že to jsou fotky z více pokusu, který ten den probehly.

Dnes  je to vlastne jedno. Jsem rád, že se mi podarilo zase neco sehnat a clovek musí znovu  pred tema chlápkama smeknout. Na tu dobu a ten materiál... Uvažte se dnes kolem pasu, vetšinou pekne naboso a cvakejte jen kruhy..... Myslím. že by se spousta z nás dnes na vrchol nedostala.

 

Štastní pardi na vrcholu Taktovky.

Na posledních ctyrech fotografiích je zachyceno další opakování této cesty. U kruhu sedí Fifan a jistí svého kamaráda Chrousta.

T.Flanderka

zdroj: oddílová kronika, A.Zima, J.Zoubek, V.Nejedlo, R.Kauschka,B.SvatošTJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: Taktovka - Stará cesta VIIb., Josef Kuhn, Vladimír "Chroust" Procházka, ad., cca 1962 (foto B. Svatoš)

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2021
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy