Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
-1
Lezecké podmínky:
V zimním období
Hruboskalsko pro
lezení uzavřeno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Z historie oblasti
... zpět do přehledu článků
Na pamet všem turnovským horolezcum! (A.Zíma)
Každý z nás je svým zpusobem v mládí naklonen pro romantiku, prožít nejaké dobrodružství a bytí svým kamarádum nepostradatelným druhem, jak jsme ríkali „na život a na smrt.“ Toto vše nám dává horolezectví. Co to tedy je horolezectví? Je to estetický zájem o velehory spojený s fyzickou cinností – lezením.

Horolezectví samo o sobe vychovává mládež ve zdrávé, sportovne zdatné muže i ženy pro život krásnejší a lepší, pro život v kolektivu, za predpokladu, že svet bude bez válek a strachu z budoucnosti o deti a že budou jednou všichni lidé si rozumet a budou se mít rádi – tak jako horolezci privázáni k sobe navzájem na jednom lane.

Horolezectví nás ucí postrehu, svaly nám sílí, bystrí zrak, dává nám možnost sportovne se vyžívat v prírode, zdokonaluje naše vlastnosti a odnaucuje nás sobeckosti, závisti, pokrytectví. Snad nejvetší zážitek nám dává v uprímném kamarádském jistení druh druha na lane, kdy jsme neskonale štastní za hrejivý pocit jistoty a víry, že se mužeme na prítele – kamaráda spolehnout, byt by se jednalo i o život. A to je nejkrásnejší ovoce horolezectví – sebeobetování.

Antonín 'Harry' Zima, kronika HO Turnov (kolem roku 1960)
pozn.: doslovný prepis textu z Kroniky HO Turnov bez jazykových úprav !


TJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: Valerián "Rišík" Karoušek.

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2021
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy