Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
-1
Lezecké podmínky:
V zimním období
Hruboskalsko pro
lezení uzavřeno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Z historie oblasti
... zpět do přehledu článků
Album Aloise Mareše
Pri našich sedánkách v oblíbeném restaurantu u Rudolfina prinesl náš kamarád Petr Mánek staré ponicené album, které kdysi v Praze ve frcu koupil za smešný obnos, se spoustou fotografií z lezení za války a tesne po ní.Pri technických hrátkách s fotkami se objevily zajímavé veci, které snad poteší zájemce o horolezeckou historii. Majitel a tvoritel alba byl jistý Alois Mareš, holic z Turnova a zapálený horolezec. Sbíráním, ale nezarucených, drbu po turnovských pametnících jsme zjistili, že byl velký gymnasta. Udelal prý stojku na Taktovce i Kapelníku. Zbylo po nem a jeho kamarádech celkem 12 prvovýstupu, z nejzajímavejších na Blatník- Údolní stena prímo.

Ve fotografiích vidíme A.Mareše, K. Bauera, a L. Picka pri lezení po všech oblastech Ceského Ráje, Kobylu, Údolní Pomokelskou a bohužel na jedné z nejvíce poškozených i Údolní Blatník prímo. Zajímavé fotky jsou rovnež ze Sušek, kde vidíme mladého Karouška, Kujana Janku i Fifana Vodhánela. Ze zajímavostí je zde i výstup na Skluzavku (J.Baudys), Vnitrní komín na Drací Zub a Prukopnická cesta na Anebo. Mnoho fotek je zde z prvního zájezdu turnovských horolezcu do Vysokých Tater- lezení na Žabího kone, kde slanuje nejen Mareš, ale i Slávek Vorel. Zvlášte si prosím všimnete výstroje a výzbroje, no, klobouk dolu.

Potešte oko fotkami, kdy velké steny byly volné, spáry volaly po prvovýstupech, které svedcí o jejich odvaze a schopnostech.


Zdenek Konrád, 21. 1. 2007

(PS: Kdo pozná, co je na 10. fotce za vež vpravo nahore a vlevo dole- popsáno coby Betlémské Skály, má u mne na Otvírání pivo- Gomi v.r.)TJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: Kniha - prvovýstup cesty Vládova stena VIIIc., Vladimír Sochor, ad., 1976

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2021
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy