Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
-1
Lezecké podmínky:
V zimním období
Hruboskalsko pro
lezení uzavřeno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Z historie oblasti
... zpět do přehledu článků
Blatník vydal své tajemství
Vše zacalo naprosto nevinne. V týdnu jsme se  s Houmlem domluvili na lezení – sraz ve ctyri na Podháji. Jako vždy jedno pivo na morál a jupí k Blatníku. Nikdo z nás nelez cestu "Plevel ci obilí" tak jdeme na ni a pak se uvidí. 
Kdosi leze Údolku s kterou se naše cesta nahore spojuje, ale až dolezu nahoru, ti už budou pryc...No nebyli a tak dobírám Houmla na travnaté terase. Nebudeme cekat až se cesta uvolní, proto Houml dolézá na vrchol Severozápadní pravou spárou. 
A tak je to témer vždy. Vylezu jednu cestu a už se Houml kouká po okolí kde je nejaká spára ci širocinka, kterou nelez. No a na Blatník už mu chybela poslední- Severozápadní levá.
Slaníme do pulky, prolezeme na terasu a už vidím tu nádheru.....Paráda. Uvazuji se k jedli a Houml už traverzuje pod nástup, provazuje hodiny a hlásí že našel karabinu a ukazuje mi torzo, které z železné karabiny zustalo a vzápetí hlásí, že jsou vevnitr ve spáre nejaký starý smycky. Zaborí se do širociny a za chvíli je nahore, že prej v pohode...No uvidíme. Dolezl jsem k hodinám a zírám již dovnitr do spáry. No jsou tam tak dve starý smyce ale dole leží snad starej konopák...No ale s velkým nadšením v kratasech a krátkým triku nastupuji do širocinky....Byla fakt parádní“. Dejte si ji. 
Ve starejch  vrcholovkách jsem našel, že poslední prelez nekdo delal v roce 1982!!!!.  
 Zedrenej na vršku už jsem premýšlel jak dostat ty smyce ven. Slanili jsme dolu a já hned bežel k Bažináci pro kus klacku. Ulomil jsem asi dvoumetrovou mladou brízku a už s ní lezem pod spáru.
Moc to s ní nešlo a spíš jsem tam ty smyce temoval než je dostával ven. Podarilo se mi dostat ven jen pár kousku starýho konopáku „lütznera“. Chce se na to štourání vybavit trochu líp.
Po pár týdnech jsem se tam dostal znovu vybaven asi trímetrovým kovovým šáhlem na konci s háckem. Krásne jsem zaháknul konopák a tahal pomalu ven. Jelikož tam ležel zatracene dlouho, trhal jsem ho jak toaleták. No nakonec jsem dostal v desítkách kusu asi šest metru tohoto lana. Pri tom se ukázalo, že tech smycek tam bude víc a jsou tam videt i karabiny. První dve smyce šly ven vcelku v pohode a soucasne s nimy vypadly i kusy papíru. Že by stará vrcholovka? To by byla bomba.. Nakonec se z toho vyklubal starý pruvodce od Jedlicky v totálne salátovým provedení. Kam sním?  Nastrkal jsem ho za triko a  pokoušel se dostat poslední smyce, ale šáhlo už je krátký a smyce jsou tam kouslý a musí se tahat nahoru. 
Na Skalního muže jsem už razil k Blatníku se ctyrmetrovým šáhlem.
Vylezl jsem komínem ke slanáku. Slanil jsem spárou dolu a snažil se cvaknout svoji karabinu do karabin na smycce. Byla to asi hodinová bitva, ale podarilo se. Vyžimaroval jsem nahoru  a na nekolik pokusu se smycky uvolnily a za chvíli byly nahore. Kochal jsem se z posledního úlovku a premýšlel od kdy tam ty smyce jsou.
 Vzhledem k tomu, že krome Kyzlinga se na tuto cást nic jiného neleze a ty spáry se nelezou vubec (pár prelezu hned po prvovýstupcich) museli tam napadat pri nástupu do slanení, které tam kdysi bylo.
Bohužel  výmena slanáku ve starejch vrcholovkách zapsána není, ale bylo to nekdy v letech 1973-1975.
Takže to tam leželo krásných 40-60 let.
 
 
torzo železné karabiny
 
 
sedací smycky-spodní nemecký perlon, nad ní první ceské silonové lano vyrábené koncem 50 let a pak tri smyce z pozdejší doby
 
 
vlevo je stubaika pak asi východonemecká karabina a pak dve první ceské duralové karabiny
 
 
pruvodce od Jedlicky
 
 
zbytky konopáku lütznera
 
Takže vlastne díky Houmlovi, který miluje spárarinu se podaril prima nález a budu za ním rád trpet v dalších širocinkách. Príšte se ale líp oblíknu.
T.Flanderka


TJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: 3-5450 Maják-Jeschkeho sp. 8.5.1955 R.Kuchar,Kobera

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2021
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy