Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
2
Lezecké podmínky:
Skály mokré,
lezení zakázáno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Horolezecká stěna Turnov
  Dvacet let turnovské prekližky
  Zimní sezóna 2016/17
  Historie steny

Dvacet let turnovské prekližky

Naše lezecká stena v hale TSC Turnov oslaví letos svoje dvacáté narozeniny. To je cas vhodný zavzpomínat jak to tenkrát vlastne bylo. No a snad ji i poprát at nám ješte chvíli slouží.                 

Príliš mnoho gratulantu na trénincích ale neocekávám. Zastaralé hranaté tvary, starší chyty a "težší" cesty od stále stejných nadšencu už moc lidí neláká. Chápu. Navíc v soucasné dobe nové lezecké steny pribývají jak houby po dešti a díky naším rychlým vozum jsme na lepším za pul hodiny. Ta zatím poslední v našem regionu, byla pro verejnost otevrena koncem lonského roku v Jablonci nad Nisou. Stena je super, plná lezcu a dnes se urcite radí mezi nejlepší v Cechách. Jak dlouho?

Vratme se ale do doby, kdy byl Turnov jedním z prvních prukopníku stenového lezení v Ceské republice. Už zacátkem roku 1989 byla lezci z HO Turnov vybudována první "stena" v Turnove. Vyrostla v hale TJ Turnov u atletického hrište. Kolmá 2,5m široká stena na podkladu koberce s výškou cca 10m. Tenkrát pecka. Lezlo se ale pouze TR a maximálne ve dvojici.

Na podzim roku 1991 se díky predchozímu vyjednávání Libora"Skrítka"Stejskala a Tomáše"Azbesta"Flanderky mohla postavit první cást opravdové steny v hale TSC Turnov u nádraží. Desky na opláštení pochází z venkovní steny na které se konaly závody v lezení. Ty probehly téhož roku v léte v Jablonci n./N. na tzv."Tajvanu". Naše particka budovatelu a sponzoru v jednom,  na této stene usporádala už zacátkem roku 1992 republikové závody TURNOV OPEN 92´. Ty se úplne nepovedly a byly poté v novinách Alešem Morávkem nazvány jako "Turnovský žebrík". Dost k tomu prispel i neúspech Báry Stránské.

Pres tento drobný, ale vlastne povzbudivý nezdar, bylo hned zapocato papírové vyrizování rozšírení steny a následné porádání Mistrovství CR. V konkursu CHS jsme obstáli a tak na zacátku prázdnin zapocala stavba. Tentokrát byly peníze i na mzdy, no jak jsme se nakonec za 20,-Kc na hodinu napakovali ukazuje jeden z dokumentu. Po návratu ze zájezdu do Arca se vše jak jinak trochu ve stresu dokoncilo. Ve dnech 29.-30.8.1992 pak probehlo Mistrovství CR. Tentokrát s pozitivním ohlasem. Díky Pavlovi Weisserovi, který doladoval cesty už to nebyl žebrík.

Stena se tedy rozrostla do dnešních rozmeru. V té dobe byla druhá nejvetší v republice a jediná široko daleko. Využita byla jak pro oddílové tréninky, tak o víkendech pro verejnost. To prijelo i 50 lidí a z památných fotbalových macu proti Pražské sekci me ješte ted bolí holene. Hned následující rok byly usporádány další republikové závody TURNOV OPEN 93´. Mimo to spousta dalších našich oddílových akcí a oddílových závodu z jiných oddílu.
To byla nekolik let zlatá éra Turnovské prekližky. Po techto letech hojnosti zájem a nadšení zacalo pomalu opadat. Sten pribývalo. Párkrát jsme se ješte pochlapili a na brigádách upravili stenu do dnešní podoby. Pribyly spáry a nejvetší rovné previsy se upravily. Ubylo i lezcu, tak se nejprve zrušily víkendy pro verejnost, pak méne navštevované hodiny a dnes jsme na 4 hodinách týdne pro oddílové tréninky.

Co ríci záverem. Stena vznikla a vždy fungovala hlavne díky velkému nadšení particky místních lezcu. Peníze ze vstupného stací dnes tak akorát na zaplacení hodin a na nákup nejakých nových chytu a opotrebovaných karabin. Proto me dost mrzí hlasy jak tu máme težké cesty a že si u nás nikdo nezaleze. Je jen potreba prijít a cesty si postavit. Jde o jednu sobotu !!! Já vím, ve svém volném case a ješte k tomu zadarmo, to je v dnešní dobe problém. Vzhledem ke klesajícímu zájmu je ale možné , že ta letošní dvacátá sezóna bude ta poslední.

Savana
Bojsa
Hrubá Skála 9.10.2011

Stena v hale TJ Turnov u atletického stadionu:

 

Puvodní cást steny v hale TSC Turnov u nádraží: 

 

 

Dokumenty spojené s dostavbou steny:

 

Závody Mistrovství Ceské Republiky (29.-30.8.1992)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Závody Veteránu (27.2.1993)

 

Závody Turnov Open (23.10.1993)

 

 

 

 

 

 

 

Dnešní podoba steny s obvyklým poctem lidí na brigádeTJ Český ráj
433 historických fotek

Foto: Balení lana (Milan Meier, Chamonix).

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2021
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy