Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
1
Lezecké podmínky:
Skály velmi mokré,
lezení zakázáno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Archiv aktualit serveru hruboskalsko.cz (2005)
2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020,

  PF 2006
  Sezóna na umelé stene
  Blahoprejeme !
  Neplatici
  PRÍSPEVKY NA ROK 2006
  ORIENTACNÍ ZÁVOD
  Skalák pro lezení uzavren !
  Orientacní závod pražských horolezcu
  Vzpomínkové setkání
  Výcvik zimního lezení
  Rekord denního poctu návštev serveru hruboskalsko.cz prekonán!
  Zavírání Skaláku 2005
  
  Další desítka v Drackách
  Meteora 2005
  
  80. výrocí prvovýstupu na Taktovku
  Prachovská 24
  Detský den 2005
  
  Zemrel Slavoš JIRENA
  Skalní muž
  Skalní muž 2005
  Meteora 2005
  Inzerce
  Snímek družice METEOSAT
  Vypnutí ikony 'Pekná cesta' v Evidenci cest Hruboskalska
  Stále ješte hnízdej ...
  Filmový festival v Jicíne
  Nekolik 'zelených' poznámek (2.vydání)
  HNÍZDENÍ POŠTOLEK !
  Nová ikona pro zrušené cesty !
  Ztráty a nálezy
  Jirka Novák oslavil šedesátku (2. vydání)
  Najdete se ?
  Doplneny fotogalerie k jarním zájezdum do Francie.
  Otvírání Skaláku 2005
  Otvírání Skaláku 2005
  Uskutecnil se oddílový zájezd na Kozelku.
  Oddílový zájezd na Kozelku
  Sezóna ve Skaláku zacala
  Zimní sezona na stene
  Valná hromada CHS
  Situace v oblasti
  Nové kapitoly v sekci Metodické materiály (2.vyd)
  51.rocník Zlatého cepínu (2.vydání)
  Evidence cest naplnena (4. vydání)
  Výrocní schuze TJ Ceský Ráj
  Schuze správcu oblastí
  Poslední verze Pravidel
  Probehla schuze VK Hruboskalsko
  Hospoda na Koupáku je otevrena
  Lavina !!! Nový záznam v sekci Metodické materiály
  Výzva k zaslání Protokolu o prvovýstupech !
  60. výrocí popravy J. Smitka a bratru Chlumových
  Zimní sezóna na stene v hale TSC Turnov
  Koupák bude !
  Meteora- 6.díl
  Meteora- 5.díl
  Meteora- 4.díl
  Pruvodce Klokocí na webu
Nekolik 'zelených' poznámek (2.vydání)
Pred nedávnem na CHKO Ceský Ráj probehla vzrušená diskuse na téma (snad ne-)pripravovaného velkého casového omezení lezení na písku. No, alespon že nás za lezce pozvali! Toto téma však nyní preskocme a povšimneme si "drobností", které zaznely na konec jako jakýsi prídavek a které urcite stojí za zamyšlení.

a) První point: Ochrana prírody celkem prekvapive nevítá naše cedulky pod skalami typu: "Cesta XXX je pro lezení uzavrena, protože tam hnízdí jakýsi fogl!". To samé z jejich pohledu platí i o tomto webu, kde se vcelku poctive snažíme místa s hnízdy identifikovat a oznacit tak, aby ptáci ratafáci nebyli pri hnízdení nijak rušeni. Stalo se totiž, že hnízda byla sokolníky cílene vybrána a dokonce ve vypleneném hnízde nechali vzkaz, jak jim cedulky usnadnily práci! Takže jak je to vlastne s tím upozornováním na hnízdení ... škodí to nebo pomáhá ??

b) Druhý point: Ochrana prírody upozornuje na devastaci vrcholu skal od lan a nabádá k opatrením, která by toto minimalizovala. Pro nás to jsou treba dobíráky nad výlezy velmi frekventovaných cest. Na druhou stranu však chce, aby "železa" bylo na skále co nejméne! Takže jak ??

c) Tretí point: CHS se propracovává k jakémusi standardu kruhu, použitelných na písku. Ponechme stranou jejich problematické lepení do pískovce (co vím, tak to nikdo v reálu Skaláku nikdy nezkusil) a všimneme si povinného nerezového materiálu. Ten se však pekne leskne a nabarvit se to moc nedá! Gomi kdesi jinde spocítal, kolik by jich bylo treba na Kapelníkovi. To by byl Kapelník jako vánocní stromecek. Co s tím ?? Ochrane prírody by spíše vyhovovaly dnešní rezavé ...

d) Ctvrtý point: Ochrana prírody se snaží omezovat lezení na masívy. Celkem to chápu, ale je to v rozporu s jinou prioritou, kdy je snaha rozprostrít lezecké aktivity do širšího prostoru a tím zastavit nebo alespon zpomalit "ošlapávání" skal v centrálních oblastech.

Ctyri otázky, na které vubec není jednoduché nalézt odpoved. To jen tak v podvecer, aby rec nestála ...
zel (31.5.2005)


Dodatek:

Venku zase leje jako z konve a tak cas, puvodne plánovaný na lezení, trávím surfováním po ruzných webících a koukám, co se kde deje. A ejhle, na "lezci" (viz. http://www.lezec.cz/clanky.php?key=3977) se zase rozproudila diskuse na staré vdecné téma "... horolezec se blíží ke skále, na které by potenciálne mohl hnízdit vzácný fogl". Poctive jsem precetl celou diskusi k danému tématu a jen tak od boku mám hned 4 poznámky:

 • ve spouste jednoslovných výkriku ze tmy se z obou stran barikády vynorilo i nekolik príspevku, které mají hlavu a patu! Super, diskuse se pomalu zacíná civilizovat, první predpoklad k tomu, aby se casem vubec k necemu dalo dojít.

 • je treba si uvedomit, že v této problematice neexistuje jednoduché a rychlé rešení cehokoliv! Všechny tyto podobné diskuse jdou jaksi do boku, protože nehledají prusecíky zájmu souperících stran, ale každý si stále dokola "mele svou". Co jsem zaslechl, SCHKO založila jakousi pracovní skupinu pro posuzování vlivu horo cinnosti na jí spravovaná území, ale nezaslechl jsem, že by CHS založil podobnou skupinu, která by jí byla, nebo alespon mohla být, partnerem ... why? Tím pochopitelne nemyslím tzv."Vrcholovou komisi CHS", která má téma spolupráce se "státem" až na 2. nebo 3.míste a navíc s Hejtmošem v cele, který místo aby ... tak v buši rovníkové Afriky honí krováky, aby se dali vyfotografovat do jeho nové knihy (v podstate mu závidím, ale této veci to nijak nepomáhá).

 • selský rozum mi ríká, že je treba se nejprve domluvit na "velkých" cílech (treba obecne platný casový interval lezení na pískovcových skalách) a teprve pak se propracovávat k "menším", lokálnejším cílum (napr. v Údolíckách, jako výjimku z obecného pravidla, povolit lezení až od pozdejšího data). Dnešní témata diskuse jsou bohužel obvykle na té nejnižší možné úrovni: "Nekdo nekde ukradl cedulku ... a považte, ani se nenamáhal ji schovat ... jak desivé!" A následuje odpoved typu: "Chytli jste ho? Nechytli? A jak tedy mužeme vedet, že jste si to celé nevymysleli?"...

 • a ješte poslední vec: námety SCHKO o nových a mnohem omezenejších casových intervalech, kdy by lezení bylo "ze zákona" povoleno, ohrožují samé koreny existence horo sportu v prírodních podmínkách na území CR! Vnímám to jako zcela nejduležitejší potenciální problém pro nejbližší dobu, který by mel CHS doslova a do písmene "zvednout ze židle". Zatím se ale navenek zdá, že je v malé Ceské kotline klídek a pohoda ... ale dost možná, že uvnitr CHS to vre, nerad bych nekomu neprávem krivdil!
  zel (15.6.2005) • TJ Český ráj
  431 historických fotek

  Foto: Chroustova cesta na Galeon. Leze Jaroslav Kysela, od kruhu jistí Radan Kuchar, rok 1948. Není to úplne jasne videt, ale je to tak ... i když pri prvním pohledu me napadla Maturitní cesta na jinou skálu nedaleko.

  Historie
  Ostatní
  Přihlášení administrátora:
   Jméno:
   Heslo:
  Fulltext vyhledávání v článcích:
   
  Redukovaná mobilní verze
  hruboskalsko.cz, 2004-2020
  kontakt: Zdeněk Strnad
  Jimmy