Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
-1
Lezecké podmínky:
V zimním období
Hruboskalsko pro
lezení uzavřeno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Archiv aktualit serveru hruboskalsko.cz (2007)
2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021,

  Brigáda na stene
  Placení známek na rok 2008
  Štedrodenní výstup na Maják (J.Procházka, 1970)
  V "Historie oblasti" vystaveny další, témer zapomenuté, texty z pera klasiku!
  Vzpomínka na Strílku
  Orientacní závod pražských horolezcu
  Tragické úmrtí Romana Brta
  Konec jedné sezóny
  Zavírání Skaláku 2007
  Metodický den
  Meteora 2007 a nová ceská cesta.
  Nový Horopruvodce
  Zvírecákoviny
  Databáze cest Hruboskalska pripojena na Skalní oblasti CR
  Lofoty 2008
  Skalácký duatlon 2007
  Detský den 2007
  Výzva tem, kterí neco vymenili !
  Skalní muž 2007
  Poštolky
  Kulaté výrocí Bláži Karasové
  Záchrana ve skalním terénu
  Opakování Chrámovky
  Nejníže zatlucený kruh ve Skaláku prežil vichrici! (2. doplnené vydání)
  Príhrazy - Sraz pametníku a prukopníku lezení
  Tragicky zahynul Jarda Krepelka
  Poštolky
  Další zrícení skal
  Otvírání Skaláku 2007
  Školení správcu oblastí
  Oddílový zájezd na Kružberk
  Otvírání Skaláku 2007
  Správci oblastí
  Objeveno 60 let staré album
  Objeven syn Zdenka Mézla!
  ZLATÝ CEPÍN 2007 - vítezství !
  STENA
  Výrocní schuze
Nejníže zatlucený kruh ve Skaláku prežil vichrici! (2. doplnené vydání)
V lonském roce byl v tuto dobu Skalák beznadejne pod snehem a jaro bylo v nedohlednu. To letos je tomu jinak, sníh témer ani nenapadl a ve skalách kvetou bledule a pupeny stromu jsou nalité jako v kvetnu.

Ale když nepadalo, tak foukalo. A to tak, že hodne. Dle novinových zpráv položil zimní orkán v celém Cesku za jedinou noc pres 300 000 stromu a bohužel se nevyhnul ani Skaláku. Nicméne ve Skaláku nejsou škody až tak katastrofální, protože k plošnému polomu došlo jen ojedinele a spíše se jen tu a tam vyvrátil strom, který však obvykle strhl i nekolik sousedních.

Srdce horolezce zatrnulo, když málem padl i "nejníže zatlucený kruh ve Skaláku". Není to žádná blbost, ale místní kuriozita, o které ví jen pár "místnáku" a pri ruzných príležitostech ho jako velkou pametihodnost ukazují "ceprum". Jde o pískovcový kruh, zatlucený ve výši ocí do kmene smrku asi 10 metru od velké informacní tabule na odbocce k Bukovine ze silnicky od zámku Hrubá Skála smerem na Vysker (odbocují tam taky všechny turistické znacky na vyhlídky a Valdštejn).

Pametníci vyprávejí, jak se kdysi v 70. letech minulého století particka lezcu okolo Josefa "Jošcika" Hradeckého vracela ze skal z nejakého nepodareného prvovýstupu a kruh, který byl puvodne urcen do skály, ze zoufalství až po oko zatloukli do stromu. A to tak, že už nešel vytáhnout a je tam "na veky vekuv ...":Pri zimní vichrici padly stoleté smrky kolem okolo, ale ten náš, okruhovaný, stále stojí ...... a tak "postuj poutníce a vzpomen cinu klasiku, kterí ac klasici, chovali se úplne stejne jako ta dnešní zdivocelá mládež!".
zdenek strnad (26.2.2007)

K výše uvedenému se ozval prímý aktér, jehož poznámku zapsanou do Fóra doslova pripojujeme.

"K príspevku o nejníže zatluceném kruhu ve Skaláku mužu dodat podrobnosti, protože jsem se této mladické nerozvážnosti úcastnil. To jsme se presouvali v sestave Josef "Jošcík" Hradecký, Vašek "Brok" Skoupý, Karel "Henry" Soukeník a já z Valdštejnu ke Kohoutkum. Bylo mokro, tak se nelezlo, ale popíjelo. Po ceste Henry vytáhl kruh, nachystaný na Skauta (dnes je tam cesta Kolchoz, Brok a já jsme dávali na jare 1972 první kruh). Kruh, který nám Henry ukázal, byl krátký, do Skaláku nevhodný. Chvíli jsme se kvuli tomu hádali a když jsme pred Hrubicí vycházeli z lesa a cást party si odskocila, tak Henry vytáhl kladivo a kruh s tenkým dríkem pomerne snadno zatloukl do stromu. Pak se šlo ke Slávce, odtud do Sedmihorí na kolonádu a odtamtud se jelo do Rovenska na stanici VB (kvuli nocnímu hluku). Na kruh jsme zapomneli. Pozdeji jsme jej preci jen chteli vytáhnout, ale už to nešlo. Mezitím Brok zahynul v Julkách, Henry prestal lézt a o neco pozdeji Jošcík emigroval. A tak k tomu kusu železa obcas chodím na tehdejší kamarády vzpomínat. Zatlucení kruhu probehlo v léte 1971."

Libor Cech (3.6.2007)

PS: ... k tomu snad jen dodám, že ani legendární "Jošcík" Hradecký už nežije. Pres mnoho ozven ke mne dolehlo, že již pred mnoha lety (presne 26.12.1984) uklouzl na firnovém poli a zabil se pri vynášce materiálu na Schwarze Mönch, když se nechal najmout k príprave jakéhosi horského filmu v Alpách.


TJ Český ráj
431 historických fotek


Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2021
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy