Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
2
Lezecké podmínky:
Skály mokré,
lezení zakázáno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Archiv aktualit serveru hruboskalsko.cz (2016)
2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020,

  NEBESKÝ BAR U FILKA
  Památce nadšeného horolezce a dobrého cloveka - Jaroslav Kysela 29.4.1930 - 6.2.2012.
  Lezení na stene
  Nový balícek od CHS
  Výrocí Skaláku - Prukopnický cin
  Družba s LKP v Chamonix
  hhhhhhhhh
  Krest kalendáre AKTUALIZACE
  Made in Skalák - Lezecký kalendár na rok 2017
  Lezení na stene
  Kolekce fotografií Milana Meiera
  ZAVÍRÁNÍ SKALÁKU
  POVL 30.9. - 2.10.2016 - Setkání prátel lezení po vlastním.
  ŠKOLENÍ OSAZOVÁNÍ JIŠTENÍ
  Prachovská 24 hodinovka
  SKALÁCKÝ DUATLON a detský beh ,,SKALÁCKÉ PRAMENY
  Den duhy - detský den 2016
  Skalní muž - 2. aktualizace
  ???
  P.R.A.C.H.T.E.L.
  Zapisování Prvovýstupu
  Norsko - Setesdal
  Skalní muž 2016
  ???
  Století turnovského skautingu
  Meteora 2016
  Tatíci v Patagonii
  Horolezecký festival Ceský ráj 17.-19.6.2016
  Hovada mezi hovady – výlet do Cochama.
  Bretislav Slávek Vorel
  Zápis z jednání OVK hruboskalsko
  CDP - Ctitelé dobrého piva
  Schuze OVK a správcu oblastí
  Tradicní jarní zájezd
  Otvírání Skaláku 2016
  Promítání Zrcadlová koza 16.1.2016
  Výrocní schuze TJ Ceský Ráj
Hovada mezi hovady – výlet do Cochama.

Cochamó že prej je pro hovada úplný ráj. Kdybych býval vedel, že prazdrojem téhle informace je Picmen (jiste si ješte pamatujete z Koupáku), asi bych trochu váhal. Lepší nevedet, rychle nalákat další 2 hovada (Pinona s Rádou) a pro jistotu už v ríjnu koupit letenky na leden.

Prekvapení roku hned v lednu, tohle jen tak nekdo netrumfne - Pinon cestou do Frankfurtu tasí parádní samoróbo ukulele od predního Jesenického kutila, to že jako dárek na cestu, a at se honem naucím Chcánky.  Édur Gédur, než zapíchneme první kolík v kempu, válím Chcánky jako prd.

Puerto Montt, ukulelkování pred letištem

 

  

Banditos kradou vodu.

 

  

Prdel koní jarem voní, naše karavana údolím.

 

  

Je plno, di domu! Plne obsazený kemp La Junta.

 

Surfing for stone (5.11a). První cestu na seznámení jsme nemohli vybrat líp. Nízký císlo, težký lezení, mizerný jištení. Pekne hned zkraje nalejt voptimismus do žíly. Dalších pár dní režírují zase chcánky, tentokrát s malým ‚ch'. Ideální príležitost oklepat se z antraxu, ani jsem nic nezmeškal, a k tomu se ješte naucil Picu na celo.

  

Surfing for stone, 5.11a

 

  

Surfing for stone, 5.11a

 

  

Suchou nohou pres Jordán

 

Až naprší a uschne, valíme na pár dní nahoru do Amfiteátru, vyzobat místní skvosty. Udelalo se azuro, a jak teplota vylítne nad kritický bod, zacínají nálety jebnutých tabanos. Zhruba stejný hovados jako u nás, akorát jim džihádisti hackli software. Nemají ani tak potrebu se nacucat, jejich cílem je zurive prudit a nakonec zemrít mucednickou smrtí. Útocí na hlavu, ve skupinách a nejvíc je to baví ve stene pri lezení.

  

AmfiteátrTabanos a UFO

 

Jsme v "jihoamerických Yosemitech", takže hnedka "jihoamerický Astroman" - Al Centro y Adentro (450m, 5.11c). Trochu lehcí než severoamerický originál, pekný. Hlavní obtíže jsou v plotnách, Pinon si chrochtá. Tabanos si taky chrochtaj. Startujem sice za kurvopení, ale slunce nás ve stene stejne dostihne, a je to peklo.

  

Al Centro y Adentro

 

  

Al Centro y Adentro ... tady se prej i Alex Honnold radši navázal :-)

 

  

Al Centro y Adentro, prulez za zobákem

 

Todo cambia (460m, 5.11c) - tahle cesta už Yosemitské prízvisko nemá, ale prvních 6 dýlek je jak vystrižených odtud. Až na jednu malickost, jak mi vysvetlil prvovýstupec, který se v údolí zrovna náhodou (stejne jako každý rok touto dobou) potloukal: na jejich vycištení sehnal partu dobrovolníku, a spolecnými silami je vyhrabávali z hlíny mnoho dnu.  Je to magor, ale díky za nej, parádní cesta.

  

Todo cambia, Pinon v první dýlce. Druhou dýlku nad ním, ten kout co se lomí pod strechou doprava, prý vyhrabávali 115 hodin.

 

  

Todo cambia, druhá dýlka

 

  

Vrcholovka pro fejsbucek

 

Dolu do kempu mezitím dorazili Pól s Tánou, rychlá spojka z Chaltenu, takže rum. Stejne jsme plánovali resták. Pod Cerro Torre prej hrozne moc lidí, he he, to si s Cochamem pomohli. Jsou prázdniny, a mládež sem proudí po tunách, zakvasit pár dní v kempu a zase dolu. Sice tu není elektrina a telefonní signál, ale jinak si tu clovek moc jako v divocine nepripadá.
 

Mládež blbne v kempu

 

Pinon blbne nad kempem

 

Pinon blbne

 

Na další den slibujou ideální pocasí - zataženo bez dešte - než dorazí fekálie. Bez mraku totiž praží slunce do každý steny aspon pul dne, bez ohledu na orientaci. Nemilosrdne vás to upece a výpecky sežerou tabanos, zkrátka není šance za jasnýho pocasí nic výraznejšího spáchat.  
A profláklý Possitive Affect (5.12b, 900m) docela výrazný je. Prej se to dá zvládnout za jeden "fucking long day". Lezeme ve trech, takže radši prudký start a první dýlka potme. Slabý deštík naštestí ustává. Docela to odsejpá, ono taky nejtežších je až posledních 6 dýlek. Ráda pod nima vzdává, má nejaký kentus na noze a nevydrží už v lezecce.
Necháváme ho prikovaného na polici klepat kosu a valíme dál. Onsajt koncí v neuveritelne hladkém pravoúhlém koutu bez spáry, kde se leze rozporem jen na trení. O kus vejš to samý, jen o neco delší. A záver jak nekde u nás na písku, vykulit se z mizejícího sokola do vrcholového rajbasu, v úplne posledním kroku cesty ješte padám.
Po vykulení už je to chuze, a do kroku si clovek muže cvaknout úplne zbytecný nýt, zatímco pred chvílí padal do pochybného frienda ...no proste jak u nás na písku :-).
Cestou dolu na polici pribalíme zmrzlíka a za tmy dojíždíme pod stenu. Fucking long day. (Pro zajímavost - zahradnicina pri prvovýstupu trvala 6 týdnu)

    

Possitive Affect  

Possitive Affect

 

  

Possitive Affect, kout nazvaný Open Book, hladký jak prdelPossitive Affect

 

Édur Gédur, predpoved tady funguje, chcánky. Resták se hodí. Poslední štací je údolí Trinidad se stejnojmennou velkolepou stenou. Táhnem nahoru na necelý týden, tentokrát i s ukuleletem proti trudnomyslnosti. Pól s Tánou a druhým ukuleletem táhnou taky, ale duety nám moc nejdou. Možná proto, že umím jen Chcánky a Picu na celo.

  

Trinidad

 

  

Bivak pod Trinidadem

 

Dáváme napred neco kratšího & lehcího pro Rádovu shnilou nohu, ale ta to nevocenila. Ráda balí a volí rituální sebevraždu zvanou trekking. My s Pinonem táhnem svini pod Trinidad central. 
 

Neco lehcího pro shnilou nohu (Grantler 6b, Trinidad Sur)

 

Poslední smelý plán je Nunca más Mariscos (7c, 750m), což by se dalo volne preložit asi jako "nežer, vole, škeble".  Slováci, co delali prvác tesne vedle, ríkali, že to vyzerá repre. Dole v kempu sice visí upozornení, že nýty v ceste jsou kruché, ale prý to snad nekdo trochu prejistil, a taky snad nekdo jinej nedávno kus i lezl. Vypadá to težce vzhledem k dýlce, proto ta svine se spacákama.
 
  

Mariscos - spodek

Do bivaku na jedenáctém štandu to docela jde. S klasou se hoši moc nemazali, jejich oblíbené 7a+ obnáší lezení jak na Pantáku v plotne. Navecer že ješte natáhnem jednu dýlku na zejtra. Obtížnost jak jinak než 7a+ :-) Pekná tecka za celodenním lezením. Plytké otevrené spáry v drolivé skále s mizerným jištením, nýty na tuhle délku nejak nevyzbyly. Boj jak svina, a do následující nejtežší délky za 7c je Pinon na druhý den rádne nabuzen. Shnilý dunivý lupínek ho moc neoslovil, tak jsem musel nakonec kus prehákovat. Zatížit opatrne frienda za lupínkem pri hákování, to  ješte budiž, ale že bych do toho mel hupsnout ... úplná kokotina. Musím pred prvovýstupcema smeknout, že ušetrením pouhých cca peti nýtu v tehle dvou délkách dokázali celou cestu parádne zkurvit. Na poslední 4 dýlky zdrháme doleva do nové slovenské cesty, protože originál Mariscos slibuje shnilou skálu, a to možem osrat. Slovenská varianta je v pohode. 
 
  

Mariscos - jak na Pantáku v plotne

 

  

Mariscos - jak na Pantáku v koute

 

Zpátky na zem dojíždíme slušne prežvejkaní, minimálne na další den je s lezením vystaráno. A jako na potvoru to byl zrovna úplne poslední den zájezdu bez dešte. Édur Gédur, to by snad stacilo tak asi :-)
 
Martin "Klonfar" Magnusek, 2016
 
PS: pokud ti místy text nedává smysl, porad se se Závišem
 


TJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: 23.6.1957 Zlatá v. -Lámavá c. J.Janku dobírá J.Picka

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2020
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy