Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
2
Lezecké podmínky:
Skály mokré,
lezení zakázáno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Archiv aktualit serveru hruboskalsko.cz (2018)
2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021,

  Mše vánoční na Cintorinu
  SEMINÁŘ OCHRANA PŘÍRODY A HOROLEZECTVÍ
  Zimní promítání - změna programu
  Změny v cestovním pojištění
  Připravená VK pro Nadějnou (Žehrov).
  Kalendář Vláďa 2019
  Na Hruboskalsku skončila výjimečná sezóna 2018!
  KALENDÁŘ
  Stěna Turnov
  RADAN KUCHAŘ - 90 let
  Zavírání Skaláku 2018
  Díky lezci.
  Příspěvek Ilče na plaťák
  Trochu hořký závěr POVLu
  VS 80+
  HO MNICHOVO HRADIŠTĚ - 70 LET: Pozvánka na setkání členů a příznivců oddílu - NOVÝ TERMÍN!
  Aktualita
  Školení 2018 - Kacanovy
  Schůze OVK Hruboskalsko 12.9.2018
  VajsCimpl 49
  Rozloučení s Mírou "Bojsou" Dědkem sr.
  Aktuální lezecké podmínky na Hruboskalsku (3. září 2019)
  Prachovská "24"
  Zavírání Skaláku 2018
  Grit, panečku!
  Dětský den TJ Český ráj 2018
  Výročí Skaláku II.
  Skalní muž - 4. aktualizace
  Skalácký duatlon - Skalácké prameny
  Skalní muž - 2. aktualizace
  Aktualizovaná sestava OVK Hruboskalsko
  Aktuální lezecké podmínky - release 2018
  Krátké info z jednání CHKO Český ráj a OVK Hruboskalsko.
  2. kulturně společenský víkend
  Skalní muž se blíží
  Vytloukání, P.P., prvovýstupy v zakázaných oblastech, atd.
  Setesdal 2018
  Vytloukání 2018
  1. kulturně společenský víkend 2018
  Skalní muž 2018
  Valerián Rišik Karoušek
  Odhalení pamětní desky Vlasty a Otakara Štáflových
  testovací ZS - NEMAZAT!
  3-5.3.2018 - Galérka Satana, Zadná Bašta, Ostrva - Jony
  11-13.2.2018 - Javorová dolina, Javorák - Stanislawského žľab - Lenin
  20-21.1.2018 – Javorová dolina – Titanová pasca, Bratislavský led – Lenin
  26-29.12.2017 - Galérka Ostrvy – Zdenál
  Zima 2017-18 v Tatrách
  Výlet na chatu.
  Otvírání Skaláku 2018 (2. doplněné vydání)
  Zájezd
  Zemřel Vláďa Haleš
  ???
  Zlatý cepín 2018
  Jarní lezecký víkend
  Promítání - aktualizace
  32. Výroční schůze TJ Český Ráj
  Členské poplatky na rok 2019
VS 80+

            

 Volá Jirka, hele bylo by potřeba nafotit ty Ottovky. Jo to by bylo a tak  teda v sobotu bude den "D". Fotograf na pozici a já s dvojitou dávkou protiklíštěcích antibiotik v žíle, které rozhodně jako doping nefungujou začínám pomalu stoupat bedlivě jištěn Síťofkou. Dolézám pod kruh, chvilka váhání, ale nakonec celkem v pohodě cvaknuto. To při mém prvním průstupu jsem u cvakání lana tak v pohodě nebyl a vyděšenej z blbýho pádu jsem raději skočil po expresce. Pak bitka pár odskoků, bouldr u druhýho a konečně vršek. RP to nebylo, ale s opravou jsem spokojenej. Tak ta byla poslední. V hlavě se mi honí jak to vlastně všechno začalo. 


3.přelez Poslední mše za kamarády (Mravenčí) 18.7.2006

Loni v květnu se při přelézání Tuláka Charliho debata s Kwjetákem stočila i na vedlejší Létavici od Vládi Sochora. Říkal mi jak si s Gumofkou a dalšíma klukama kompletujou "Sochorovky". Jo to znělo, jako zajímavý podnik. Cesty od Vládi jsou i pro mě velká výzva a jejich přelezy už sbírám dlouho, tak se na to doma kouknu. Na webu SO v galerii horolezců uvádí, že se Vláďa zúčastnil celkem 80 prvovýstupů. Listuju v mých sešitech a zjištuju, že jich mám přelezenejch víc jak půlku. První vážnější zářez byl asi 6.přelez Bílých křídel v dubnu 1991 s Robertem Hesem. Co se týče velkých výzev ve Skaláku, tak tam už mi toho moc nechybělo, ale zkompletovat si to všechno bude ještě spousta těžkýho lezení. Vzhledem k morálové stránce některých jeho cest, to beru že chci mít vše na vostrým konci lana. To bude znamenat i nějaké hodně svižné opravy co jsem lezl na druhým, nebo to nebylo úplně čistý ( v mém případě Ottovky). Povzbuzen úspěchem v Chlapošrotu, který ač bez vrcholu je vlastně taky jeho cesta  jdu do toho.


Slanění a výběr jištění v Legolendu Myší skála, červen 2018

 Cesty má Vláďa hlavně ve Skaláku, nebo v oblastech v okolí Turnova.Tři jsou ale trochu bokem. Proto jsem vyrazil i směr Ádr, kde byl na Křížáku jedním z účastníků prvovýstupu na Mušketýra. Pro ty dvě další musíte ze Spálova kus Riegrovou stezkou a pak nahoru k Myší skále. Tady seznam na webu uvádí jen cestu za II. Podle průvodce byl ale ještě i u cesty Středem stěny kl. IV-V, Ao, lámavé. Silný zážitek na vyvřelinové skládačce Lega hodnotím asi takhle. Čistě lezecky mi to přišlo tak VI+ - VII-. Lámavé sedí, připsal bych špatně jištěno a psycho. Lezeno samo bez mg. Tak jako dvě cesty na Panteonu, Návrat navíc bez cvakání těch přidaných BH a Suškách kde je právě Magnézium jeho jediná cesta. Její příběh, je pěkně popsán spolu s dalšími historkami v knize Hrdě, tvrdě,mazaně! Po jedné cestě má taky na Vysokém kole, v Betlémkách a ve Skalanech na Babu. Na tu jsem vyrazil s informacema od Mildy, jak si tam někdo zlomil ruku a jak je blbě zajištěnej nepříjemnej vršek. Prostě vše co jsem potřeboval vědět. Víc cest má na Kozlově, kde jak říká dělal cesty ze začátku proto, aby to nečubil ve Skaláku. Na ty Kozlova bacha, nízké věže nízká klasa. Já to asi nejvíc pociťoval v Šibenici na Oběšence. Oproti seznamu tady má ještě Cestu rosniček na Žábu, která není nevím proč nikde uvedená. Vede středem údolky, jeden kruh, za mě tak VII. Podobně to je i na Vidláku. Nad kempem to šlo, ale Zmrzlináře si budu pamatovat. Kruh se pomalu uzavírá v Hruboskalských údolíčkách. Najít Sezama v Markově koutě je v porovnání s pátráním po některých věžičkách v Jezírkách hračka, takže to byl místama i slušnej orienťák. V Hadím a v Dešťáku jsou už i dost těžký cesty. Třeba Královská hrana za VIII, kde jsem ještě stihnul 10.přelez za 40let (bez stromu). Přelezy do desítky jsou u spousty Vláďových cest pořád možné i dneska a zcela jistě bez čekání ve frontě. Na Hřích mládí na Perpetla jsem šel v 2015 s tím, že to nikdo asi nelezl a že se neví jak to je těžký. Klasifikace sedí a přelez to byl opravdu první po 36letech. V Předním Skaláku a na Čertově ruce jsou do kompletu pouze tři lehčí cesty. V Zámecké rokli jen dvě, ale ty stojí za to. Zejména Petrklíč na Flašinetáře, toho si dost považuju. No a jsme u toho nej. V centrálním Skaláku jsou ty největší pecky co vám dají zabrat. Cesty dnes v klasifikaci VIIIb-c (u některých je RP přes IX) jsou těžký a to nejen lezecky. Na některých není dobré spadnout. Zároveň to jsou většinou parádní linie a ty které jdou zajistit lze určitě doporučit. K těm ostatním se musí člověk prolézt. Za sebe ty doporučené v Dračkách Žluté stíny na Úzkou neznámou, určitě jedna z nejhezčích osmiček ve Skaláku. V Káplu Supercesta na Taktovku a v Majáku Povětroň na Bránu. K těm ostatním to mám tak, že některé bych opakovat mohl, ale jsou tam i takové co stačí určitě jen jednou, třeba Poslední mše za kamarády na Mravenčí.


 Ochutnávka z kalendáře. Háček v Atlantidě na Květovou (Kozlov)


 Na vebu SO si vedle seznamu cest nelze nevšimnout historických dokumentů, které čistotu některých Vláďových prvovýstupů zpochybňují. Nechci to hodnotit, já v tu dobu ještě nelezl, Soukeníka neznám a Prachtela mám za magora, tak ať si na to názor udělá každý sám. Na to že na některých cestách míjíš zamazané díry po kruhách jsem si už časem zvyknul . Tady je právě potřeba k té síle a vybroušené technice přidat ještě tu klidnou hlavu. Každopádně to že díry po kruhách v Důchodce byly od prvovýstupu až do letoška (37let!) mi vadí.

  Celou kompletaci a teď v posledním roce i dost intenzivně jsem si pěkně užil a jsem rád, že v tom kluci jedou taky. Přeju jim ať to ve zdraví zdárně dokončí. Takže se moc těším na jejich historky z přelezů "Sochorovek" v sobotu na POVLU, kde bude zároveň i křest kalendáře na 2019, sestavený právě z přelezů Vláďových cest.


Mějte se.

BojsaTJ Český ráj
433 historických fotek

Foto: Brána Letci Termit Dana 1

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2021
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy