Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
3
Lezecké podmínky:
Skály místy mokré,
lezení podmíněně povoleno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Článek na serveru hruboskalsko.cz
Na Hruboskalsku skončila výjimečná sezóna 2018!

Na měkkých pískovcích Českého ráje skončila dne 30. října 2018 lezecká pískařská sezóna a až do 1. dubna 2019 zde platí sezonní zákaz lezení.

Rok 2018 byl, z pohledu lezců, zcela výjimečný! Zatím co v průměru je z 214 dnů lezecké sezóny okolo 70 lezeckých dnů  (zelené+žluté), tak letos to bylo 139 dnů, což je skoro přesně dvojnásobek! Obr. 1: Celkový pohled na ručně zadané Aktuální lezecké podmínky v roce 2018 (kliknutím na obrázek se vám to ukáže v čitelné podobě).

Jako protiklad lze ukázat situaci před 8 lety, v roce 2010, kdy, z našeho pohledu, bylo léto zcela katastrofální, lezeckých dnů (zelené+žluté) bylo jen 57, což je asi každý čtvrtý! Obr. 2: Celkový pohled na ručně zadané Aktuální lezecké podmínky v roce 2010 (kliknutím na obrázek se vám to ukáže v čitelné podobě).

Ucelená řada ručně zapsaných Aktuálních lezeckých podmínek, začínající 1. dubnem 2005 (tj. 13 let!), je zcela unikátní, koho to zajímá, tak se může kouknout na  pracovní výpis celé historie

Celému tématu se ještě budeme rozsáhle věnovat. Vlhkost skal jsme začali exaktně měřit , máme první zkušenosti a první ucelené řady dat, takže přes zimní přestávku máme co dělat, vše vyhodnotíme a připravíme na jaro.

Zdeněk Strnad

PS: ... a velký dík Petře Millerové, která se o to letos starala!


  zpět ...
TJ Český ráj
433 historických fotek

Foto: Panteonská jehla

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2019
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy