Historie lezecké stěny

TJ Český Ráj

Dvacet let turnovské překližky
Naše lezecká stěna v hale TSC Turnov oslaví letos svoje dvacáté narozeniny. To je čas vhodný zavzpomínat jak to tenkrát vlastně bylo. No a snad jí i popřát ať nám ještě chvíli slouží.
Příliš mnoho gratulantů na trénincích ale neočekávám. Zastaralé hranaté tvary, starší chyty a "těžší" cesty od stále stejných nadšenců už moc lidí neláká. Chápu. Navíc v současné době nové lezecké stěny přibývají jak houby po dešti a díky našim rychlým vozům jsme na lepším za půl hodiny. Ta zatím poslední v našem regionu, byla pro veřejnost otevřena koncem loňského roku v Jablonci nad Nisou. Stěna je super, plná lezců a dnes se určitě řadí mezi nejlepší v Čechách. Jak dlouho?
Vraťme se ale do doby, kdy byl Turnov jedním z prvních průkopníků stěnového lezení v České republice. Už začátkem roku 1989 byla lezci z HO Turnov vybudována první "stěna" v Turnově. Vyrostla v hale TJ Turnov u atletického hriště. Kolmá 2,5m široká stěna na podkladu koberce s výškou cca 10m. Tenkrát pecka. Lezlo se ale pouze TR a maximálně ve dvojici.
Na podzim roku 1991 se díky předchozímu vyjednávání Libora"Skřítka" Stejskala a Tomáše "Azbesta" Flanderky mohla postavit první část opravdové stěny v hale TSC Turnov u nádraží. Desky na opláštění pochází z venkovní stěny na které se konaly závody v lezení. Ty proběhly téhož roku v létě v Jablonci n./N. na tzv."Tajvanu". Naše partička budovatelů a sponzorů v jednom, na této stěně uspořádala už začátkem roku 1992 republikové závody TURNOV OPEN 92´. Ty se úplně nepovedly a byly poté v novinách Alešem Morávkem nazvány jako "Turnovský žebřík". Dost k tomu přispěl i neúspěch Báry Stránské.
Přes tento drobný, ale vlastně povzbudivý nezdar, bylo hned započato papírové vyřizování rozšíření stěny a následné pořádání Mistrovství ČR. V konkurzu ČHS jsme obstáli a tak na začátku prázdnin započala stavba. Tentokrát byly peníze i na mzdy, no jak jsme se nakonec za 20,-Kč na hodinu napakovali ukazuje jeden z dokumentů. Po návratu ze zájezdu do Arca se vše (jak jinak) trochu ve stresu dokončilo. Ve dnech 29.-30.8.1992 pak proběhlo Mistrovství ČR. Tentokrát s pozitivním ohlasem. Díky Pavlovi Weisserovi, který dolaďoval cesty už to nebyl žebřík.
Stěna se tedy rozrostla do dnešních rozměrů. V té době byla druhá největší v republice a jediná široko daleko. Využita byla jak pro oddílové tréninky, tak o víkendech pro veřejnost. To přijelo i 50 lidí a z památných fotbalových mačů proti Pražské sekci mě ještě teď bolí holeně. Hned následující rok byly uspořádány další republikové závody TURNOV OPEN 93´. Mimo to spousta dalších našich oddílových akcí a oddílových závodu z jiných oddílu.
To byla několik let zlatá éra Turnovské překližky. Po těchto letech hojnosti zájem a nadšení začalo pomalu opadat. Stěn přibývalo. Párkrát jsme se ještě pochlapili a na brigádách upravili stěnu do dnešní podoby. Přibyly spáry a největší rovné převisy se upravily. Ubylo i lezců, tak se nejprve zrušily víkendy pro veřejnost, pak méně navštěvované hodiny a dnes jsme na 4 hodinách týdně pro oddílové tréninky.
Co říci závěrem. Stěna vznikla a vždy fungovala hlavně díky velkému nadšení partičky místních lezců. Peníze ze vstupného stačí dnes tak akorát na zaplacení hodin a na nákup nějakých nových chytu a opotřebovaných karabin. Proto mě dost mrzí hlasy, jak tu máme těžké cesty a že si u nás nikdo nezaleze. Je jen potřeba přijít a cesty si postavit. Jde o jednu sobotu !!! Já vím, ve svém volném čase a ještě k tomu zadarmo, to je v dnešní době problém. Vzhledem ke klesajícímu zájmu je ale možné , že ta letošní dvacátá sezóna bude ta poslední.

Savana
Bojsa
Hrubá Skála 9.10.2011


Stěna v hale TJ Turnov u atletického stadionu:

      


Dokumenty spojené s dostavbou stěny:

 


Závody Mistrovství České republiky (29.-30.8.1992):

  

        


Závody Turnov Open (23.10.1993):

      


Dnešní podoba stěny s obvyklým počtem lidí na brigádě:


2024 © Všechna práva vyhrazena. ,  GDPR,  Tvorba webu